MenuKto wygra w lokalnych wyborach w UK? Wyróżniony

  • Napisał 
Kto wygra w lokalnych wyborach w UK?


Trwają ważne wybory lokalne w UK. Do obsadzenia jest w nich niemal 7000 miejsc w 200 okręgach. Głosuje cała Walia i Szkocja. W Anglii - między innymi Londyn. Głosowanie to barometr nastrojów społecznych, istotny dla rozstrzygnięcia dalszych losów premiera Borisa Johnsona. 

Według serwisu Britain Elects Labourzyści mogliby liczyć na około 150 dodatkowych miejsc, a Konserwatyści liczyć się muszą ze stratą około 200. Część polityków prawicy zrobiło wiele, by odciąć się od premiera Johnsona, którego notowania ostatnio słabną. Wiele prognoz sugeruje, że lewica ma szansę na przejęcie władzy w samym Westminsterze, dzielnicy rządowej. Byłoby to polityczne trzęsienie ziemi. Od momentu utworzenia okręgu w 1964 roku zawsze triumfowała tu prawica. Labourzyści na celownik wzięli też inny "arcykonserwatywny" rejon Londynu: Wandsworth. Jego mieszkańcy na prawicę głosowali od 1978 roku. Jednak straty Konserwatystów nie zawsze przekładają się na zyski Partii Pracy, bo według prognoz głosy przejąć mogą mniejsze partie. Ze sprawności w kampaniach lokalnych słyną Liberalni Demokraci, szansę dla siebie widzą Zieloni. Z horyzontu niemal zupełnie zniknęły tym razem ugrupowania radykalnej prawicy.

Za to Partia Pracy ma nadzieję na odzyskanie drugiego miejsca w Szkocji.

W Irlandii Północnej mieszkańcy Belfastu czy Derry/Londonderry wybierają posłów do regionalnego parlamentu. Tu faworytem jest Sinn Fein, niegdyś polityczne ramię terrorystycznej IRA. Trzy dekady temu wyrzekła się przemocy. Lewicowe ugrupowanie opowiada się za końcem rządów Brytyjczyków na północy i zjednoczeniem Irlandii jako republiki.

Powrót na górę