Logo
 Wydrukuj tę stronę

Sztuczna inteligencja odbierze pracę artystom?

Sztuczna inteligencja odbierze pracę artystom?

Artyści ze związku zawodowego brytyjskich aktorów i muzyków Equity wnioskują o pilne wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji. Według nich wykorzystanie technologii z użyciem AI może prowadzić do nadużyć, w efekcie wizerunek twórców, ich wartość artystyczna i intelektualna ich dzieł są zagrożone.

Czego dokładnie chcą artyści? Uważają, że sztuczna inteligencja narusza ich prawa. Chodzi m.in. o technologię "deepfake", o której zrobiło się głośno w 2017 roku, kiedy jeden z internautów umieścił serię filmów pornograficznych z udziałem popularnych hollywoodzkich aktorek. Wszystkie zostały stworzone za pomocą sztucznej inteligencji w oparciu o setki zdjęć. Wówczas ta technologia była daleka od doskonałości, dzisiaj jednak wszystko wygląda inaczej i trudno odróżnić prawdziwe nagranie od spreparowanego. Dlatego brytyjski związek aktorów domaga się zmian.

Przykłady dotychczasowych nadużyć względem znanych osób pojawiające się na platformach społecznościowych można mnożyć. Dochodzi także do fałszerstw. Jest mnóstwo fake'owych kont hollywoodzkich gwiazd. Jednym z nich jest konto Toma Cruise'a, gdzie przedstawione nagrania łudząco przypominają aktora.

Brytyjski związek artystów wskazuje też, że to wykorzystanie wizerunku artystów zabiera im pracę. Jak mówią prawnicy, na świecie pojawiają się fragmentaryczne próby uregulowania tej kwestii. Zauważono bowiem, że technologia "deepfake" jest potężnym narzędziem w manipulacji nie tylko w show-biznesie, ale także w polityce. Pierwsze regulacje zaczęły się pojawiać w USA i w Chinach, gdzie w 2020 roku weszły przepisy, że jeżeli "deepfake" nie będzie oznaczony specjalnym znakiem wodnym, to będzie oznaczało przekroczenie prawa i konsekwencje prawne. 

Zobacz także:

© Goniec.com