MenuWyższe kary za telefony

  • Napisał 
Wyższe kary za telefony Freepik

Wielka Brytania planuje od nowego roku zaostrzenie przepisów dla kierowców, którzy korzystają z telefonu podczas jazdy samochodem. Według statystyk dochodzi wtedy do zbyt wielu wypadków.

Obecnie przepisy w Wielkiej Brytanii są niejednoznacznie sformułowane i zakazują wysyłania SMS-ów oraz rozmów przez telefon komórkowy trzymany w ręku podczas jazdy. Wyjątek stanowią sytuacje awaryjne na drodze. Od 2022 roku przepisy staną się bardziej precyzyjne, co ma ułatwić wymierzanie kar kierowcom.

Jak donosi BBC, w przepisach ujęty zostanie m.in. zakaz filmowania oraz przeszukiwania smartfona. Kierowcy nie będą mogli m.in. wybrać ulubionego utworu w aplikacji streamingowej i to nie tylko podczas jazdy, lecz także w korku lub podczas postoju na światłach. Zakazane ma być również robienie zdjęć smartfonem i granie w gry na urządzeniach mobilnych.

Kierowcy wciąż będą mogli rozmawiać przez zestaw głośnomówiący oraz korzystać z nawigacji satelitarnej, gdy smartfon znajduje się w uchwycie samochodowym. Kierowca w trakcie jazdy powinien "sprawować należytą kontrolę nad swoim pojazdem".

Za złamanie nowych przepisów na kierowców czekać będą surowe kary. Policja będzie nakładać mandaty w wysokości 200 funtów oraz sześć punktów karnych.

Powrót na górę