MenuKończy się czas na Self Assessment dla samozatrudnionych. Sprawdź co musisz zrobić.

  • Napisał 
Kończy się czas na Self Assessment dla samozatrudnionych. Sprawdź co musisz zrobić.

31 października upływa termin składania zeznań papierowych Self Assessment. HMRC przypomina też tym, którzy chcą rozliczać się elektronicznie, że mają czas również do końca października na zgłoszenie się do systemu, a Ci którzy składali już zeznania on-line, że powinni do 31.10 sprawdzić aktualność danych w systemie.

Termin składania zeznań podatkowych 2020/21 upływa 31 października 2021 r. w przypadku formularzy papierowych oraz 31 stycznia 2022 r. w przypadku zeznań on-line. Co prawda do końca stycznia pozostały ponad trzy miesiące, HMRC już odnotował tysiące osób samozatrudnionych, które składały zeznania. Ponad 63 500 klientów złożyło zeznanie podatkowe 6 kwietnia, pierwszego dnia roku podatkowego. Mikro-przedsiębiorcy nawet jeśli złożą wniosek przed styczniowym terminem, to nadal mają czas do 31 stycznia na zapłatę.

Każdy klient, który po raz pierwszy składa Self Assessment, musi zarejestrować się za pośrednictwem przez internet, aby otrzymać swój unikalny numer referencyjny podatnika (UTR). Osoby prowadzące działalność na własny rachunek muszą również zarejestrować się do ubezpieczenia społecznego klasy 2.

HMRC zachęca klientów do wcześniejszej rejestracji, żeby mogli uzyskać dostęp do wskazówek i mieć świadomość tego, co muszą jeszcze zrobić. Chodzi o prowadzenie ewidencji, wiedzę o terminach składania wniosków i płatności oraz możliwość uwzględnienia wpłaty na konto pierwszej płatności podatku.

W tym roku przedsiębiorcy muszą również zadeklarować, czy otrzymali dotacje lub płatności z programów wsparcia COVID-19 do 5 kwietnia 2021 r., ponieważ podlegają one opodatkowaniu, w tym:

  • Samozatrudniony system wsparcia dochodu (SEISS)
  • Program utrzymania pracy związany z koronawirusem (CJRS)
  • Inne dotacje i płatności wspierające COVID-19, takie jak samoizolacja, dotacje władz lokalnych i te na program Eat Out to Help Out

HMRC zdaje sobie sprawę, że niektórzy klienci mogą miec problem z płaceniem podatku. Samozatrudnieni mogą uzyskać dostęp do instrumentów wsparcia i możliwość ustalenia odpowiedniego do możliwości finansowych miesięcznego planu płatności online, korzystając z samoobsługowej funkcji Time to Pay HMRC. W tym przypadku prowadzący działalność powinni skontaktować się z HMRC w celu uzyskania pomocy, jeśli mają obawy związane z zapłaceniem należnych danin. w tym celu należy wyszukać na stronie gov.uk w sekcji z informacjami na temat terminów płatności. 

Najszybszym sposobem na wypełnienie zeznania podatkowego jest opcja online za pośrednictwem Osobistego Konta Podatkowego klienta. Będą potrzebować swojego UTR, aby uzyskać dostęp do zeznania podatkowego, a także szczegółów dotyczących ich dochodów lub zarobków oraz innych dokumentów finansowych. O tym, co trzeba przygotować - można przeczytać na tej stronie rządowej

Powrót na górę