MenuKierowcy Amazon'a mogą zyskać prawa pracownicze i odszkodowanie

  • Napisał 
Kierowcy Amazon'a mogą zyskać prawa pracownicze i odszkodowanie

Amazon może się stać kolejną firmą, która będzie musiała uznać podwykonawców za swoich pracowników. Tysiące na "self employed" i pracujących u podwykonawców może zyskać tysiące funtów odszkodowania.


Kurierzy Amazona chcą iść do sądu - chodzi o uznanie ich jako pracowników giganta z nabyciem praw takich jak urlopy i świadczenia chorobowe.
To kolejna grupa po kierowcach Ubera, która będzie walczyć o uznanie praw pracowniczych, pomimo, że świadczą usługi jako podwykonawcy.
Szansa na sukces w walce o świadczenia pracownicze w tym płace minimalną jest spora, bo sprawą dwóch kierowców zajęła się ta sama
kancelaria, która wywalczyła prawa dla podwykonawców Ubera. Amazon chce się dogadać, a kancelaria szuka chętnych na duży pozew zbiorowy.
Gigant internetowy deklaruje, że będzie robił wszystko, żeby firmy kurierskie pracujące dla niego uczciwie wynagradzały kierowców, a kancelaria
która wygrała przełomową sprawę z Uberem szacuje, że co najmniej trzy tysiące kierowców może dostać ponad 100 milionów funtów odszkodowania.

Kancelaria Leigh Day uważa, że powodem dla uznania kierowców podwykonawców za pracowników Amazon jest fakt, że realnie są oni w dyspozycji giganta sprzedaży internetowej. Musza stosować się do jego zasad i to Amazon wydaje im polecenia , oraz reguluje czas pracy, jak równiez ma wpływ na ich wynagrodzenie. Leigh Day wnosi podobne roszczenia przeciwko Addison Lee, firmie dostawczej Stuart i BCA oraz Sainsbury's, Tesco, Morrisons i Co-op.

Powrót na górę