MenuWielka Brytania zakazuje sprzedaży ciężarówek z silnikiem diesla

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania zakazuje sprzedaży ciężarówek z silnikiem diesla

Sprzedaż ciężarówek z silnikiem diesla zostanie zakazana w Wielkiej Brytanii od 2040 r. w ramach rządowego planu ograniczenia emisji dwutlenku węgla z sektora transportu.

Opóźniony plan dekarbonizacji transportu (TDP) obejmuje kilka konsultacji mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia transportu, aby pomóc Wielkiej Brytanii osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Sprzedaż mniejszych samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla (ciężarówek) zostanie zakazana od 2035 roku, a ważących powyżej 26 ton – od 2040 roku. W listopadzie ubiegłego roku premier Boris Johnson przesunął zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi oraz vanów od 2040 do 2030 roku. Zakaz będzie dotyczył nowych samochodów hybrydowych i dostawczych od 2035 roku.

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział, że dekarbonizacja transportu jest niezbędna, aby sektor „kształtował jakość życia i gospodarkę w dobry sposób”. „Nie chodzi o powstrzymanie ludzi przed robieniem rzeczy: chodzi o robienie tych samych rzeczy w inny sposób. Nadal będziemy latać na wakacjach, ale bardziej wydajnymi samolotami, wykorzystującymi zrównoważone paliwo. Nadal będziemy jeździć, ale coraz częściej autami zeroemisyjnymi. Plan dekarbonizacji transportu to dopiero początek. Będziemy potrzebować ciągłych wysiłków i współpracy, aby zrealizować ambitne zobowiązania, które ostatecznie przyczynią się do trwałego wzrostu gospodarczego poprzez zdrowsze społeczności, w miarę jak odbudowujemy się bardziej ekologicznie”.

Rzecznik organizacji handlowej Stowarzyszenia Transportu Drogowego powiedział, że „wspiera cel” zmniejszenia zanieczyszczenia z samochodów ciężarowych, ale twierdził, że „sposoby dotarcia tam są nierealne”. „Te alternatywne samochody ciężarowe jeszcze nie istnieją. Nie wiemy, kiedy to nastąpi i nie jest jasne, jak będzie wyglądać jakakolwiek zmiana. Dla wielu firm transportowych istnieją obawy dotyczące kosztów nowych pojazdów i spadku wartości odsprzedaży istniejących ciężarówek”. (Źródło: standard.co.uk)

Powrót na górę