MenuWielka Brytania: zaczyna wygasać system urlopów

  • Napisane przez  goniecc.com
Wielka Brytania: zaczyna wygasać system urlopów

Od czwartku pracodawcy będą musieli ponosić więcej kosztów urlopu, ponieważ rząd zacznie likwidować swój flagowy program wspierania zatrudnienia.

Jak informuje BBC, ponieważ około 1,5 miliona pracowników nadal przebywa na urlopie, zmiana dotknie tysiące firm w całym kraju. Pracownicy nadal będą otrzymywać 80% swoich zarobków, ale pracodawcy będą płacić część tego po raz pierwszy.

Według jednego z think tanków może to doprowadzić do zwolnień, a najbardziej zagrożeni mogą być starsi pracownicy.  Institute for Fiscal Studies powiedział, że rachunek dla pracodawców zatrzymujących pracownika w programie wzrośnie z obecnych 155 funtów miesięcznie, co pokrywa koszty takie jak ubezpieczenie społeczne, do 322 funtów w lipcu i 489 funtów w sierpniu i wrześniu. W rezultacie firmy mogą ponownie rozważyć, czy zatrzymają pracowników, powiedział IFS. „Plan urlopowy rzeczywiście musi zostać zlikwidowany, gdy gospodarka się ożywia, zamiast próbować utrzymywać każdą pracę na podtrzymywaniu życia. Ale to oznacza, że ​​niektórzy stracą pracę” – powiedział Tom Waters, starszy ekonomista ds. badań w IFS.

Program chronił miliony miejsc pracy przy ogromnym koszcie 66 miliardów funtów. Ma zostać zamknięty pod koniec września.

Jak działa urlop i jak się zmienia?

Wiosną 2020 r. wprowadzono Furlough, aby powstrzymać ludzi przed zwolnieniem przez pracodawców podczas blokady.

Rząd wypłacał 80% pensji osobom, które nie mogły pracować lub których pracodawców nie było już na to stać – do miesięcznego limitu 2500 funtów. To się teraz zmienia:

  • Od 1 lipca rząd będzie płacić 70% pensji pracowników urlopowych, a pracodawcy 10%
  • W sierpniu i wrześniu składka rządu spadnie do 60%, a pracodawcy zapłacą 20%

Miesięczny limit 2500 funtów pozostanie na miejscu, więc pracownicy nie zauważą różnicy, ale poprzez zwiększenie kosztów urlopu dla pracodawców, rząd ma nadzieję zachęcić ich do przyjmowania pracowników z powrotem na pełny etat, jeśli mogą, i wynająć tylko tych, których musieć.

Pracodawcy muszą już opłacać składki emerytalne i ubezpieczenia społeczne swoich pracowników. Program trwa do 30 września. Gospodarka się otwiera, dlatego rząd ma nadzieję, że większość pracowników korzystających z urlopu będzie mogła wrócić do pracy. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę