Logo
 Wydrukuj tę stronę

Co ze szczepieniem dzieci? Jaka jest decyzja rady?

Co ze szczepieniem dzieci? Jaka jest decyzja rady?

Brytyjscy eksperci ds. szczepionek powiedzieli, że jest mało prawdopodobne, aby decyzja o zaszczepieniu wszystkich dzieci w wieku od 12 do 17 lat przeciwko Covidowi została wkrótce zalecona przez brytyjskich ekspertów ds. szczepionek.

Pewnym grupom dzieci nadal można zaoferować szczepionkę Covid – ale nie wszystkim. Jak informuje BBC, w najbliższych dniach spodziewane jest oświadczenie Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Szczepień (JCVI). Następnie rząd podejmie ostateczną decyzję, czy nastolatki zostaną włączone do masowego wdrożenia.

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, czy dzieci zostaną objęte programem szczepień przeciwko Covid-19 w Wielkiej Brytanii po tym, jak regulator MHRA zatwierdził ostatnio stosowanie Pfizera u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Ale JCVI – komitet brytyjskich ekspertów ds. szczepionek, który doradza rządowi w sprawie najlepszego podejścia – nie wydał jeszcze żadnych formalnych zaleceń w tej sprawie.

Obecna rada jest taka, że ​​szczepienie Pfizera można zaproponować osobom w wieku od 16 do 18 lat, jeśli należą do grupy priorytetowej lub mieszkają z kimś, kto ma osłabiony układ odpornościowy. Przed podjęciem decyzji komisja może chcieć czekać na więcej danych dotyczących bezpieczeństwa dzieci, które zostały zaszczepione w innych krajach, takich jak USA i Izrael. 

Zatwierdzenie MHRA opierało się na badaniach szczepionki Pfizer na 2200 nastolatków w USA, które wykazały, że jest bezpieczna i skuteczna, ale jest to stosunkowo niewielka liczba.

Jednocześnie brytyjskie zapasy szczepionek Pfizer i Moderna są traktowane priorytetowo dla dorosłych w wieku od 18 do 40 lat – którym nie oferuje się AstraZeneca – co oznacza, że ​​zapasy dostępne dla dzieci są obecnie na niskim poziomie. Jednak eksperci muszą wziąć pod uwagę cały szereg czynników, w tym korzyści i zagrożenia dla dzieci, a także inne szersze kwestie etyczne.

Jak czytamy w BBC, ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby u dzieci z powodu Covid jest niewielkie, zgony są niezwykle rzadkie i występują tylko u dzieci w Wielkiej Brytanii z głębokimi schorzeniami podstawowymi i ograniczającymi życie. Bezpośrednie korzyści dla nich ze szczepień byłyby niewielkie. Niektórzy ludzie kwestionują, czy szczepienie dzieci w Wielkiej Brytanii jest moralnie słuszne, kiedy tak wiele milionów innych ludzi w pozostałej części świata jest wciąż nieszczepionych.

Z drugiej strony szczepienie dzieci może zmniejszyć liczbę infekcji w społeczeństwie, pomóc chronić dorosłych i najbardziej narażone osoby, a także utrzymać otwarte szkoły. „To bardzo dobrze wyważona kwestia i trudna decyzja” – mówi prof. Calum Semple, profesor medycyny epidemii i zdrowia dzieci z Uniwersytetu w Liverpoolu, który jest również członkiem naukowej grupy doradczej Sage. Powiedział, że „skręca w kierunku nieszczepiania dzieci” z powodu konieczności podania szczepionki w ramiona trudniej dostępnych dorosłych. (Źródło: bbc.com)

Ostatnio zmienianypiątek, 18 czerwiec 2021 09:36

Zobacz także:

© Goniec.com