MenuEmerytura w UK. Czym jest workplace pension?

  • Napisane przez  Jolanta Filipek
Emerytura w UK. Czym jest workplace pension?

Przedstawiamy drugi filar emerytalny w UK, a mianowicie workplace pension, czyli zakładowy fundusz emerytalny.

CO TO JEST WORKPLACE PENSION?
Jest to rodzaj funduszu emerytalnego, który jest zaaranżowany przez pracodawcę
Każdy pracodawca musi automatycznie wpisać pracownika do zakładowego funduszu emerytalnego jeżeli pracownik spełnia następujące wymogi:
- Pracownik ma ponad 22 lata
- Zarabia więcej niż 10 000 funtów rocznie
- Jest zatrudniony na terenie Wielkiej Brytanii
Pracodawca musi poinformować pracownika o warunkach danego programu emerytalnego. Informacje powinny obejmować m.in datę przystąpienia do programu emerytalnego, jego nazwę oraz jaki procent będzie odprowadzany przez pracownika oraz pracodawcę jako składki. Składka jest pobierana bezpośrednio z wypłaty. Na dzień dzisiejszy obowiązujące minimum wpłacane przez pracownika to 5% plus 3% minimum wpłacane przez pracodawcę. Rząd dodaje do składki ulgę podatkową tzw Tax relief. Wysokość tej ulgi zależy od progu podatkowego pracownika.
Pracownik nie musi przystępować do zakładowego programu emerytalnego. Musi jednak powiadomić o tej decyzji w formie pisemnej fundusz emerytalny.Opcja ta nazywa się ‘opting out’. Jeżeli pracownik wypisze się z funduszu emerytury zakładowej w przeciągu pierwszego miesiąca po przystąpieniu do funduszu emerytalnego, zostanie mu zwrócona składka emerytalna jakia została odprowadzona w tym miesiącu.

JAK DZIAŁA WORKPLACE PENSION?
Większość zakładowych funduszy to tzw., defined contribution pensions. Oznacza to, że wysokość naszej zakładowej emerytury jest uzależniona od wielkości wpłacanych składek oraz jakości I długości czasu investycji.
Drugi rodzaj zakładowych funduszy emerytalnych to tzw. defined benefit pensions, które spotykamy najczęściej w sektorze publicznych lub w wielkich firmach. Kwota, jaką dostajemy na emeryturze, jest uzależniona od ilości lat przepracowanych w danej firmie I wysokości wypłaty w ostatnim roku pracy.

KIEDY MOGĘ POBIERAĆ EMERYTURĘ ZAKŁADOWĄ?
Pieniądze są do naszej dyspozycji po osiągnięciu wieku 55 lat. W roku 2028 wiek ten będzie podniesiony do 57 lat.
Wypłaty z zakładowego funduszu emerytalnego obarczone są podatkiem dochodowym.

(Powyższy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady finansowej. Źródło: www.gov.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę