MenuWielka Brytania: Dzieci jedzą za dużo przetworzonego jedzenia

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania: Dzieci jedzą za dużo przetworzonego jedzenia

Nowe badania sugerują, że brytyjskie dzieci jedzą „wyjątkowo duże” ilości wysoko przetworzonej żywności, co zwiększa ryzyko otyłości .

W badaniu przyjrzano się wpływowi spożywania ultraprzetworzonej żywności (UPF) na zdrowie – żywności i napojów silnie przetworzonych podczas produkcji, takich jak mrożona pizza, napoje gazowane, masowo pakowany chleb i niektóre gotowe posiłki. Naukowcy odkryli, że UPF stanowią znaczną część diety dzieci – średnio ponad 40% spożycia w gramach i ponad 60% kalorii. Jak wynika z badania, im wyższy odsetek dzieci z UPF spożywają, tym większe jest ryzyko nadwagi lub otyłości .

Sugeruje to również, że wzorce żywieniowe ustalone w dzieciństwie rozciągają się na dorosłość, potencjalnie wprowadzając dzieci na życiową trajektorię otyłości i szereg negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Profesor Christopher Millett, profesor zdrowia publicznego NIHR w Imperial College London , powiedział: „Nasze odkrycia pokazują, że wyjątkowo wysoki odsetek ich diety składa się z ultra przetworzonej żywności, a jedno na pięć dzieci spożywa 78% kalorii z ultra -przetworzona żywność. Poprzez brak regulacji oraz umożliwianie niskich kosztów i łatwej dostępności tej żywności, szkodzimy zdrowiu naszych dzieci w perspektywie długoterminowej. Pilnie potrzebujemy skutecznej zmiany polityki, aby przywrócić równowagę, chronić zdrowie dzieci i zmniejszyć udział tej żywności w ich diecie”. 

Przemysłowe przetwarzanie żywności polega na modyfikowaniu żywności w celu zmiany jej konsystencji, smaku, koloru, okresu przydatności do spożycia lub innych właściwości poprzez zmiany mechaniczne lub chemiczne. Tego zazwyczaj brakuje również w tradycyjnych, domowych posiłkach.

Naukowcy twierdzą, że pilnie potrzebne są bardziej radykalne i skuteczne działania w zakresie zdrowia publicznego, aby zmniejszyć narażenie dzieci na UPF i ich konsumpcję. Obejmuje to aktualizowanie krajowych wytycznych żywieniowych w celu podkreślenia preferencji dla świeżej lub minimalnie przetworzonej żywności oraz unikanie produktów wysoce przetworzonych, zgodnie z wytycznymi opracowanymi w Brazylii, Urugwaju, Francji, Belgii i Izraelu.

Mówią również, że UPF powinny być opodatkowane, a minimalnie przetworzona żywność powinna być dotowana, aby zdrowsze wybory żywieniowe były bardziej przystępne. Inne działania obejmują ograniczenie promocji i wszelkich form reklamy UPF, zwłaszcza tych skierowanych do dzieci, oraz obowiązkowe, pogrubione etykietowanie produktów z przodu opakowania.

Potrzebne są teraz dalsze badania, aby określić podstawowe mechanizmy łączące spożycie UPF z gorszymi wynikami zdrowotnymi, powiedzieli naukowcy. (Źródło: metro.co.uk)

Powrót na górę