Logo
 Wydrukuj tę stronę

Pierwsza w historii rzeźba polskiego dowódcy stanie w brytyjskim National Army Museum

Pierwsza w historii rzeźba polskiego dowódcy stanie w brytyjskim National Army Museum

Dotychczas żaden polski dowódca nie doczekał się swojej rzeźby w brytyjskim muzeum. Dzięki społecznej akcji Polonii na Wyspach już w czerwcu będzie miało miejsce historyczne wydarzenie - odsłonięcie popiersia jednego z największych polskich bohaterów, generała Władysława Andersa, w National Army Museum w Londynie.

National Army Museum (czyli Muzeum Armii Narodowej) to główne muzeum armii brytyjskiej. Znajduje się w prestiżowej londyńskiej dzielnicy Chelsea. Jego otwarcia dokonała sama królowa Elżbieta II. W 2017 roku przeszło gruntowną renowację, która kosztowała ponad 23 miliony funtów.

 Ciekawostką jest fakt, że od 2018 roku dyrektorem generalnym muzeum jest Justin Maciejewski, w którego żyłach płynie polska krew. Jak przyznał się dyrektor w rozmowie z British Poles: “Nie znam dobrze języka polskiego, ale jestem dumny ze swojego dziedzictwa i moje serce bije dla Polski (…) Historia i dziedzictwo żołnierzy polskich, którzy walczyli we Włoszech, stanowią najcenniejszą część wspólnego dziedzictwa wojskowego Wielkiej Brytanii i Polski. Tak wielu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego musiało z przyczyn od nich niezależnych budować swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii. Jako syn jednego z tych żołnierzy uważam, że posiadanie takiego popiersia na stałej ekspozycji muzealnej będzie czymś wyjątkowym. Uroczyste odsłonięcie rzeźby planowane jest na 25 czerwca 2021 roku. Specjalnie na tę okazję przyjedzie z Rzymu córka generała, ambasador Anna Maria Anders. ”Jestem szczęśliwa, że już wkrótce mój ojciec będzie uhonorowany w kraju, gdzie dokonał swojego żywota! National Army Museum to bardzo prestiżowe publiczne miejsce. Każdy, kto do niego przyjdzie, będzie mógł się dowiedzieć o bohaterstwie polskich żołnierzy” – powiedziała portalowi British Poles. 

Autorem popiersia jest wybitny polski rzeźbiarz Andrzej Pityński, autor słynnego Pomnika Katyńskiego z New Jersey, o którego pozostanie na swoim miejscu z sukcesem walczyła amerykańska Polonia. Artysta zrezygnował z honorarium za swoją pracę. Był to jego patriotyczny wkład w realizację całego zamierzenia, by wyrazić swój szacunek dla osoby gen. W. Andersa. Mistrz Pityński zmarł we wrześniu ubiegłego roku i londyńska rzeźba jest jego ostatnią pracą życia.

Dzięki temu wspaniałemu wydarzeniu setki tysięcy turystów z całego świata zwiedzających Muzeum w Londynie, będzie miało okazje bliżej zapoznać się z bohaterską sylwetką gen. Władysława Andersa oraz heroiczną postawą żołnierzy II Korpusu Polskiego w trakcie II wojny światowej. Posiadanie popiersia generała Andersa w Muzeum Armii Narodowej będzie potężnym symbolem bliskiej przyjaźni między Polską a Wielką Brytanią. Przyjaźni ukształtowanej na niebie nad Anglią, na polach bitew we Włoszech i północno-zachodniej Europie i kontynuowanej dzisiaj.

W internecie nadal trwa zbiórka społeczna na popiersie, do której przyłączenia się serdecznie zachęcamy. Każda, nawet najmniejsza wpłata, się liczy. Chętni do dołączenia się do zbiórki mogą nadal dokonać wpłaty na GoFundMe „Let’s fund the bust of General Anders in London” - https://www.gofundme.com/f/lets-fund-the-bust-of-general-anders-in-london

Popiersie Andersa to wspólna inicjatywa ambasador Anny Marii Anders, ambasadora Arkadego Rzegockiego i portalu British Poles. Przy zbiórce wsparcia udzielał Instytut im. Gen. W. Andersa raz Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II. 

Sami Swoi Przekazy Pieniężne – największa polska instytucja finansowa w Wielkiej Brytanii, której sztandarowym produktem jest ciesząca się rekordowym zaufaniem polska sieć przekazów pieniężnych z Wielkiej Brytanii do Polski, od lat wspiera najbardziej prestiżowe wydarzenia na Wyspach. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) ma obowiązek czynnie uczestniczyć w życiu codziennym brytyjskiej Polonii, sponsorować najważniejsze inicjatywy oraz angażować się w akcje charytatywne. Firma Sami Swoi Przekazy Pieniężne udzieliła, więc finansowego wsparcia w projekcie związanym z odsłonięciem popiersia gen. Andersa.

Zobacz także:

© Goniec.com