Logo
 Wydrukuj tę stronę

Wielka Brytania zakazuje sprzedaży żarówek halogenowych

Wielka Brytania zakazuje sprzedaży żarówek halogenowych

Sprzedaż żarówek halogenowych ma zostać zakazana w Wielkiej Brytanii od września,  zgodnie z rządowymi planami dotyczącymi zmian klimatycznych.

Posunięcie to zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 1,26 miliona ton rocznie i zapewni konsumentom oszczędności, mówią urzędnicy.

Wielka Brytania zaczęła wycofywać sprzedaż żarówek halogenowych o wyższej energii w 2018 r. zgodnie z ogólnounijnymi przepisami. Teraz detaliści nie będą już mogli sprzedawać większości pozostałych żarówek halogenowych, takich jak reflektory kuchenne. Ustawodawstwo dotyczące planów ma być przedstawiany jeszcze w tym miesiącu przez rząd. Ma on pomóc w kontynuacji przejścia na energooszczędne żarówki LED, które stanowią około dwóch trzecich świateł sprzedawanych obecnie w Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że do 2030 r. diody LED będą stanowić 85% wszystkich sprzedawanych żarówek, poinformowali urzędnicy. Żarówki LED działają pięć razy dłużej niż tradycyjne żarówki halogenowe i wytwarzają taką samą ilość światła, ale zużywają do 80% mniej energii.

Aby pomóc ludziom w wyborze najbardziej wydajnych żarówek, wprowadzane są zmiany w etykietach energetycznych, które konsumenci widzą na opakowaniach żarówek, z pominięciem ocen A+, A++ i A+++ i stopniowaniem wydajności pomiędzy AG, przy czym tylko najbardziej wydajne żarówki otrzymują ocenę A ocena.

Urzędnicy twierdzą, że żarówki LED można włączyć do opraw fluorescencyjnych jako bardziej energooszczędną alternatywę. Ustawodawstwo obejmie również kroki w kierunku wycofania wysokoenergetycznych żarówek fluorescencyjnych – takich jak taśmy powszechnie spotykane w biurach – w celu zakończenia ich sprzedaży od września 2023 r. (Źródło: bbc.com)

Zobacz także:

© Goniec.com