MenuPrywatne firmy nie dostarczają testów na czas, albo gubią wyniki

Prywatne firmy nie dostarczają testów na czas, albo gubią wyniki

Nadal istnieją „poważne problemy” wśród prywatnych firm testujących Covid. 

Większość podróżnych do Wielkiej Brytanii jest zobowiązana do wcześniejszej rezerwacji testów na drugi i ósmy dzień po powrocie. Ale kilku dostawców testów, z listy zatwierdzonej przez rząd, oferuje wprowadzające w błąd informacje na temat cen i dostępności. Departament Zdrowia powiedział, że uważnie monitoruje dostawców testów.

Problemy z prywatnymi dostawcami testów pojawiły się po raz pierwszy w kwietniu, kiedy nastąpił wzrost liczby podróżujących osób. Kilka firm, wymienionych przez rząd jako zatwierdzonych dostawców, nie dostarczyło na czas zestawów testowych lub nie zwróciło wyników.

Podróżni zostali poddani kwarantannie w domu, niepewni, jak spełnić rządowe wymagania dotyczące testów, a w wielu przypadkach nie mogli skontaktować się z firmami testowymi przez Internet lub telefon. Niektórzy w ogóle nie otrzymali zestawów testowych, mimo że zapłacili setki funtów. Kilka osób otrzymało wyniki testów, których nie wykonali.

Od 17 maja przepisy dotyczące podróży międzynarodowych zostały złagodzone, a zdecydowana większość krajów znajduje się na rządowej „bursztynowej” liście, co oznacza, że ​​podróżni, w tym obywatele Wielkiej Brytanii, muszą wcześniej zarezerwować pakiet składający się z dwóch testów, zanim zostaną wpuszczeni do Wielkiej Brytanii.

Teraz, grupa konsumencka Who? odkryła, że niektórzy dostawcy podają ceny podstawowe za jeden test, gdy wymagane są dwa. Inne to testy marketingowe, chociaż nie są gotowe do ich dostarczenia. „Tygodnie po zezwoleniu na wznowienie niektórych podróży międzynarodowych bardzo niepokojące jest to, że nadal odkrywamy tak poważne problemy z rządowym systemem testowania podróżnych. Problemy, które można łatwo rozwiązać na długo przed wznowieniem podróży, gdyby zapewniono odpowiedni nadzór regulacyjny na początku” – powiedział Rory Boland, redaktor działu podróży w Who? „W obecnej sytuacji podróżni ryzykują, że zostaną pozostawieni na łasce nieuczciwych operatorów, którzy w najlepszym razie próbują czerpać zyski z tych, którzy szukają usług testowych, aby umożliwić im podróżowanie, a w najgorszym razie ryzykują pozostawienie ich bez kieszeni na usługi, które nie nawet nie istnieją."

Powiedział, że rząd musi rozwiązać problemy w firmach testujących przed wznowieniem masowych podróży, aby uniknąć „chaosu dla podróżnych”.

Pod koniec maja, Who? zbadał trzy najtańsze oferty, które pojawiły się na liście zatwierdzonych świadczeniodawców Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC).

Ceny oferowane przez Biograd Diagnostics, Screen 4 i Book A Travel Test wynosiły od 60 do 98 funtów. Jednak, po dalszych badaniach okazało się, że podane ceny dotyczyły jednego testu, a nie obowiązkowego pakietu dwóch testów. Who? odkrył również, że wśród akredytowanych dostawców DHSC kilku nie było jeszcze w stanie zapewnić testów. W następstwie zapytań  z listy skreślono trzy przedsiębiorstwa.

Grupa konsumentów stwierdziła, że ​​problemy sugerowały brak nadzoru regulacyjnego i wezwała rząd do zbadania możliwości obniżenia kosztów testów i zapewnienia, że ​​dostawcy oferują dokładne informacje. Rzecznik DHSC powiedział: „Rząd regularnie ocenia wydajność wszystkich dostawców, w tym ich czasy dostawy i realizacji testów. Dostawcy, którzy nie spełniają minimalnych standardów określonych przez DHSC i sprawdzeni przez niezależną brytyjską służbę akredytacyjną (UKAS) lub w przypadku których nasze monitorowanie wskazuje na obawy dotyczące ich wydajności obsługi klienta, są usuwani z listy testowej podróży gov.uk. " (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę