Logo
 Wydrukuj tę stronę

Roboty chirurgiczne mają pomóc szpitalom w zaległościach po koronawirusie

Roboty chirurgiczne mają pomóc szpitalom w zaległościach po koronawirusie

Fundusz londyńskiego szpitala zgromadził największą kolekcję robotów chirurgicznych w Wielkiej Brytanii, aby uporać się z zaległościami nowotworowymi spowodowanymi pandemią.

Guy's and St Thomas ' NHS Trust pożyczył za 1,5 miliona funtów robota da Vinci od producenta Intuitive na resztę roku. Dołączy on do trzech pozostałych, które już są w szpitalu Guya.

Wypożyczony robot będzie "pracował" na prywatnych piętrach HCA centrum onkologicznego Guy's i pozwoli na wykonanie, w tym roku, dodatkowych 300 operacji. Trust przeprowadza już około 1100 procedur zrobotyzowanych rocznie.

Ben Challacombe, kierownik kliniczny chirurgii robotycznej w Guy's and St Thomas', powiedział: „Pożyczenie robota to kreatywne rozwiązanie zaległości związanych z rakiem i innymi złożonymi operacjami spowodowanymi pandemią i prawdziwym zwycięstwem dla naszych pacjentów. Korzyści z chirurgii zrobotyzowanej obejmują zwiększoną precyzję operacyjną, prowadzącą do mniejszego bólu, mniejszych blizn i mniej czasu w szpitalu, dzięki czemu pacjenci mogą szybciej wracać do zdrowia. Zawsze szukamy nowych i różnych sposobów zapewnienia najlepszej opieki, a nasze partnerstwo z Intuitive i HCA Healthcare UK jest tego doskonałym przykładem”.

Chirurgia robotyczna jest najczęściej stosowana do usuwania prostaty, pęcherza moczowego i nerek w zaufaniu. Systemy chirurgiczne da Vinci są również regularnie wykorzystywane przez zespół zajmujący się rakiem klatki piersiowej, a także oddziały ginekologiczne, ucha, nosa i gardła oraz szczękowo-twarzowe.

Tysiące londyńczyków nie zdiagnozowało raka w ciągu ostatniego roku, ponieważ testy diagnostyczne zostały ograniczone, a wielu z nich niechętnie szukało pomocy NHS. 

Tim Farron, przewodniczący wielopartyjnej grupy parlamentarnej (APPG) zajmującej się radioterapią, powiedział: „Przed pandemią siedzieliśmy na samym dole tabeli przetrwania raka. Teraz stoimy w obliczu największego kryzysu nowotworowego w żywej pamięci”. Dr Lisa Cameron, przewodnicząca APPG ds. Zdrowia, powiedziała: „Istnieje bardzo realne ryzyko, że przeżycie raka zostanie cofnięte o dekadę”.

Tymczasem do najbardziej znaczącej od dziesięcioleci próby klinicznej dla pacjentów z rakiem mózgu zrekrutowano ostatecznych pacjentów. Badanie, finansowane przez National Brain Appeal, jest prowadzone w siedmiu ośrodkach w Wielkiej Brytanii, w tym w szpitalach Guy's i University College London. 119 biorących udział jest rekordem w badaniu raka mózgu. Pacjenci z glejakiem otrzymują immunoterapię ipilimumab, która wcześniej poprawiła przeżywalność u osób z czerniakiem skóry. Kierownik badania dr Paul Mulholland ma nadzieję rozpocząć dalsze badania jeszcze w tym roku. Powiedział: „Łączymy najnowsze leki z przemysłu farmaceutycznego wraz z najnowszymi osiągnięciami badań naukowych, aby spróbować znaleźć lekarstwo na tę wyniszczającą chorobę”. (Źródło: standard.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Zobacz także:

© Goniec.com