MenuCoraz więcej przypadków indyjskiej odmiany koronawirusa. Plany luzowania obostrzeń opóźnione?

  • Napisane przez  goniec.com
Coraz więcej przypadków indyjskiej odmiany koronawirusa. Plany luzowania obostrzeń opóźnione?

Według doniesień, naukowcy obawiają się, że gwałtowny wzrost liczby przypadków wysoce zaraźliwego wariantu Indian Covid może zagrozić planom ułatwienia blokowania. Boris Johnson powiedział Parlamentowi, że podtyp wariantu „podwójnego mutanta”, zwany B.1617.2, budzi „coraz większe zaniepokojenie”. Członkowie Naukowej Grupy Doradczej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (Sage) zostali wezwani na nadzwyczajne posiedzenie w czwartek, aby ocenić zagrożenie związane z rosnącą liczbą przypadków.

Brytyjskie przypadki tego wariantu wzrosły ponad trzykrotnie w ciągu ostatniego tygodnia i eksperci obawiają się, że skokowy wzrost może zepsuć rządowe plany blokowania.  Dwa tygodnie temu w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano 202 przypadki tego wariantu. Następnie Public Health England (PHE) wymieniło B.1617.2 jako „wariant budzący obawy”. Nowe dane liczbowe pochodzące z konsorcjum COVID-19 Genomics UK, które śledzi i identyfikuje nowe warianty, odnotowały od tego czasu 1723 przypadki.  Dlatego też termin zlikwidowania pozostałych restrykcji, wyznaczony na 21 czerwca, może zostać jednak przesunięty.

Członek Sage powiedział gazecie, że chociaż następny etap złagodzenia ograniczeń blokowania rozpocznie się w poniedziałek, „możliwe jest opóźnienie” czwartego i ostatniego kroku zaplanowanego na 21 czerwca. Profesor Paul Hunter, ekspert ds. Chorób zakaźnych z University of East Anglia, powiedział, że nowy wariant „naprawdę się rozwija”. Zwrócił uwagę, że w ostatnim tygodniu nastąpił 12% wzrost w stosunku do poprzedniego siedmiodniowego okresu. Prof. Hunter powiedział, że był to największy wzrost tygodniowo od początku stycznia i zasugerował, że może za tym stać nowy wariant. (Źródło: metro.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę