Logo
 Wydrukuj tę stronę

Szczepionka Moderna wchodzi na brytyjski rynek

Szczepionka Moderna wchodzi na brytyjski rynek

W środę trzecia szczepionka przeciwko Covid-19 została wprowadzona w Wielkiej Brytanii. Na początku dostali są  pacjenci w Carmarthenshire. 

Szczepionka Moderna została zatwierdzona w styczniu jako bezpieczne i skuteczne do zastosowania w Wielkiej Brytanii. Dostawy dotarły do ​​Walii we wtorek, a 5000 dawek wysłano do ośrodków szczepień Hywel Dda University Health Board. Nie zostało jeszcze potwierdzone, kiedy reszta Wielkiej Brytanii zacznie go używać.

Wielka Brytania zamówiła 17 milionów dawek szczepionki Moderna, a Szkocja otrzyma pierwszą partię w poniedziałek.

Szczepionka jest trzecią z ośmiu szczepionek zamówionych w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak zastrzyki Pfizer-BioNTech i Oxford-AstraZeneca, które są już używane, szczepionka Moderna jest podawana w dwóch dawkach w odstępie kilku tygodni. Pierwsze dawki zostaną podane w szpitalu Carmarthen's Glangwili.

Sekretarz zdrowia Matt Hancock powiedział, że jest zachwycony, że rozpoczęło się wdrażanie szczepionki Moderna w Wielkiej Brytanii. „Rząd Wielkiej Brytanii zapewnił szczepionki w imieniu całego kraju, a program szczepień pokazał, że nasz kraj współpracuje w najlepszym wydaniu” - powiedział.

Minister zdrowia Walii Vaughan Gething powiedział, że trzecia szczepionka do stosowania w Walii „znacząco zwiększa” obronę kraju przed Covid-19.

W całej Wielkiej Brytanii ponad 31,6 miliona ludzi otrzymało pierwszą dawkę szczepionki Covid - około trzech na pięciu dorosłych - podczas gdy 5,4 miliona zostało w pełni zaszczepionych. W Walii ponad 1,49 miliona ludzi (47,4% populacji) otrzymało pierwszą dawkę, podczas gdy ponad 469 000 osób otrzymało obie dawki.

Jednak dostawy szczepionek przeciwko Covid w Wielkiej Brytanii zostaną opóźnione o około cztery tygodnie w kwietniu, a Walia oczekuje, że otrzyma o 250 000 mniej dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca. (Źródło: bbc.com)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Zobacz także:

© Goniec.com