MenuWielka Brytania: Bilety kolejowe będą droższe niż pierwotnie zakładano

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania: Bilety kolejowe będą droższe niż pierwotnie zakładano

Taryfy kolejowe wzrosną bardziej niż oczekiwano w przyszłym roku - chociaż nowy, niszczący inflację wzrost o 2,6% zostanie opóźniony do 1 marca. Pierwotnie zakładano, że taryfy regulowane wzrosną o 1,6% w styczniu. 

Minister kolei Chris Heaton-Harris powiedział, że wzrost ten odzwierciedla „bezprecedensowe wsparcie podatników” dla kolei w tym roku. Ale związki zawodowe stwierdziły, że podwyżka była "kopniakiem w zęby" dla pasażerów. Średni wzrost o 2,6% dla wszystkich taryf będzie nadal najniższy od 2017 roku. Do 28 lutego posiadacze biletów okresowych mogą odnowić swoje bilety po dotychczasowych cenach, a koszt taryf dziennych pozostanie taki sam.

Kolej bardzo ucierpiała podczas kryzysu związanego z koronawirusem, a Heaton-Harris powiedział, że opóźnienie podwyżki cen od stycznia "zapewnia pasażerom, którzy muszą podróżować, lepszą ofertę w tym roku".  Taryfy regulowane stanowią około połowy ofert i obejmują bilety okresowe na większości tras podmiejskich. Oczekuje się jednak, że operatorzy wyrównają swoje podwyżki za nieuregulowane taryfy. Oznacza to na przykład, że roczny bilet okresowy z Brighton do Londynu wzrośnie o około 129 GBP do 5109 GBP, a bilet powrotny z Manchesteru do Glasgow poza szczytem wzrośnie o 2,30 GBP do 90,60 GBP. Minister kolei powiedział: „Poprzez rozsądne ustalanie taryf i przy najniższym faktycznym wzroście od czterech lat, zapewniamy, że podatnicy nie są przeciążeni ich bezprecedensowym wkładem, zapewniając, że inwestycje są ukierunkowane na utrzymanie podstawowych usług i ochronę miejsc pracy na pierwszej linii."

Rząd przejął umowy franczyzy kolejowej od operatorów pociągów w marcu po załamaniu się popytu na podróże spowodowanym kryzysem wirusowym. Oczekuje się, że do połowy 2021 roku będzie to kosztować około 10 miliardów funtów. Wzrost ten pomoże odzyskać część znacznie zwiększonych kosztów ponoszonych przez podatników w celu utrzymania usług w czasie pandemii, powiedział Heaton-Harris. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę