MenuOgraniczenia w okresie świąt. Zobacz, jakie będą obowiązywały zasady

  • Napisane przez  goniec.com
Ograniczenia w okresie świąt. Zobacz, jakie będą obowiązywały zasady

W zeszłym miesiącu rząd i zdecentralizowane administracje potwierdziły, że rodziny będą mogły ponownie łączyć się w całej Wielkiej Brytanii podczas pięciu dni uroczystości, które rozpoczną się 23 grudnia.

Jednak od tego ogłoszenia liczba przypadków Covid-19 wzrosła w całym kraju, zidentyfikowano nowy szczep koronawirusa, a prawie 11 milionów ludzi - w tym 9 milionów mieszkańców Londynu - ma wejść na poziom 3. Czy przy tym wszystkim Brytyjczycy będą mogli wypić kufel piwa w pubie lub wybrać się na wycieczkę do Świętego Mikołaja ? Oto wyjaśnienie aktualnych zasad.

Jeśli mieszkasz na poziomie 1:
Tak. Zgodnie z zasadami poziomu 1, ludzie mogą spotkać maksymalnie sześciu przyjaciół lub rodzinę na świeżym powietrzu, lub w pomieszczeniach.

Puby i restauracje mogą być otwarte, ale tylko z obsługą kelnerską i zamknięciem o 23:00.

Jeśli mieszkasz na poziomie 2:
Tak, ale są surowe warunki. Puby mają pozostać zamknięte, chyba że działają jako restauracje, a alkohol podawany jest tylko jako część „obfitego posiłku”. Jednak mieszanie w domu jest zabronione w pomieszczeniach, co oznacza, że ​​możesz jeść na mieście tylko z osobami, z którymi mieszkasz lub członkami bańki wsparcia, chyba że miejsce ma siedzenia na zewnątrz.

Jeśli mieszkasz na poziomie 3:
Nie. Wszystkie puby, bary i restauracje muszą być zamknięte, z wyjątkiem dań na wynos. Grupy sześcioosobowe mogą spotykać się tylko w zewnętrznych przestrzeniach publicznych, takich jak parki, więc ogrody pubowe są również zabronione.

"Pięć dni świąt”.  Czy wtedy zasady się zmienią?
Tak i nie. Między 23 a 27 grudnia trzy gospodarstwa domowe będą mogły mieszać się w pomieszczeniach w ramach tymczasowej „bańki bożonarodzeniowej”.

Jednak członkowie Twojej bańki mogą gromadzić się tylko w określonych miejscach, takich jak:
Wzajemne domy;
W miejscu kultu;
W zewnętrznej przestrzeni publicznej lub ogrodzie.
Oznacza to, że ludzie nie będą mieli prawa spotykać się w pubach lub restauracjach.

Ograniczenia dotyczące gościnności będą nadal obowiązywać, w zależności od konkretnego poziomu obszaru. Więc jeśli mieszkasz w obszarze poziomu 1, możesz iść na drinka do pubu w grupie sześciu osób, ale jeśli mieszkasz na poziomie 3, będziesz musiał zostać w domu.

Czy mogę zabrać dziecko do groty Świętego Mikołaja?
Groty mogą przyjmować dzieci w całej Anglii, o ile przebywają w miejscach, które mogą być otwierane zgodnie z lokalnymi zasadami. Obejmują one wszystkie sklepy i centra ogrodnicze - ponieważ handel detaliczny nie jest niezbędny - może pozostać otwarty na wszystkich poziomach, ale nie w miejscach takich jak puby lub restauracje, chyba że na poziomie 1 lub 2 .

Rząd potwierdził, że Święty Mikołaj nie będzie musiał nosić maski, ale dzieci nie mogą siadać na jego kolanach. Oficjalny rzecznik premiera powiedział pod koniec zeszłego miesiąca: „Wiemy, że spotkanie ze Świętym Mikołajem to magiczne przeżycie dla dzieci, dlatego będzie podejmował środki ostrożności, w tym zapewnienie, że działa w sposób bezpieczny dla Covid, ale to Mikołaj nie będzie musiał nosić maski ”. Dodał jednak: „Dzieciom nie wolno siadać na kolanach w ramach wskazówek”.

A co ze śpiewem kolęd i jasełkami?
Kolędnicy mogą występować poza domem, ale tylko w grupach do sześciu osób, z zachowaniem odległości co najmniej dwóch metrów od „progu mieszkania”. Śpiewacy powinni również trzymać się dwóch metrów od wokalistów, z którymi nie mieszkają. Szopki w szkole będą mogły odbywać się „w ramach istniejących baniek szkolnych”, ale widzowie będą mogli uczestniczyć tylko w poziomach 1 i 2. Transmisja na żywo jest zalecana na poziomie 3. (Źródło: standard.co.uk)

Powrót na górę