MenuKrólowa Elżbieta i jej mąż Filip obchodzą 73. rocznicę ślubu

  • Napisane przez  goniec.com
Królowa Elżbieta i jej mąż Filip obchodzą 73. rocznicę ślubu Buckingham Palace

Brytyjska królowa Elżbieta i książę Filip świętują dzisiaj 73. rocznicę ślubu. Niestety nie celebrują tego dnia wspólnie z rodziną, ponieważ Anglia znajduje się obecnie pod blokadą koronawirusa.

Elizabeth (lat 94) i Philip (lat 99) pobrali się w opactwie Westminster w Londynie 20 listopada 1947 roku, zaledwie dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Aby uczcić ich rocznicę, Buckingham Palace opublikował fotografię uśmiechniętego monarchy i jej męża, patrzących na kartkę wykonaną przez jej prawnuki księcia Jerzego, księżniczkę Charlotte i księcia Louisa, obok innych kartek i listów od sympatyków. Zdjęcie zostało zrobione w zamku Windsor, domu królowej na zachód od Londynu, gdzie para przebywa podczas blokady.

W ukłonie w stronę ich wczesnych dni małżeństwa Elżbieta miała na sobie broszkę z chryzantemą, wykonaną z szafirów i diamentów, którą nosiła do zdjęć zrobionych w Broadlands w południowej Anglii podczas pierwszej części miesiąca miodowego. Para poznała się po raz pierwszy, gdy uczestniczyli w ślubie kuzynki Filipa, księżniczki Grecji, z wujem Elżbiety, księciem Kentu, w 1934 roku. Philip zwrócił na siebie uwagę swojej przyszłej żony, kiedy 13-letnia wówczas księżniczka złożyła z rodzicami wizytę w brytyjskim Royal Naval College w Dartmouth w południowo-zachodniej Anglii, gdzie był kadetem.

Podczas gdy królewscy obserwatorzy twierdzą, że Elżbieta i Filip mieli swoje wzloty i upadki jak każde małżeństwo, uniknęli losów trojga z czworga swoich dzieci, których małżeństwa zakończyły się rozwodem, zwłaszcza niefortunnego związku ich najstarszego syna, księcia Karola z  Dianą. „Po prostu był moją siłą i pozostał przez te wszystkie lata” - powiedziała Elżbieta, gdy para świętowała 50. rocznicę ślubu w 1997 roku. (Źródło: reuters.com)

Powrót na górę