MenuPowstanie Warszawskie upamiętnione na rocznicy POSK Cinema

  • Napisane przez  goniec.com
Powstanie Warszawskie upamiętnione na rocznicy POSK Cinema

W sobotę, 1 sierpnia, kino społecznościowe POSK Cinema obchodzi pierwsze urodziny. Na uroczystości zostanie zaprezentowany program filmowo-muzycznym upamiętniającym 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenia będą dostępne bezpłatnie w Internecie. 

O 17:00 – w Godzinę W, kiedy wybuchło Powstanie – widzowie będą mogli bezpłatnie obejrzeć wyjątkowy 85-minutowy dramat wojenny „Powstanie Warszawskie”, który jest pierwszym na świecie filmem fabularyzowanym non-fiction zmontowanym w całości z materiałów dokumentalnych. Korzystając z nowoczesnych technologii koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych, twórcy odtworzyli atmosferę dni Powstania Warszawskiego, opowiadając jego historię z perspektywy dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Producentem filmu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa, którego „Miasto 44” otworzyło działalność POSK Cinema w ubiegłym roku. W toku siedmiomiesięcznej pracy nad obrazem spędzono ponad 1,4 tys. godzin na koloryzacji i rekonstrukcji archiwalnych nagrań przy których długimi miesiącami pracowali specjaliści ds. militariów, ubioru, architektury i historii Warszawy. W efekcie obraz Warszawy zapiera dech w piersiach i pozwala lepiej wyobrazić sobie zryw z 1944 roku – szczególnie młodszej widowni. 

W drugiej części programu – o 20:00 – wyemitowany zostanie rocznicowy koncert i premiera albumu „Astronomia poety” przygotowanego przez wielokrotną zwyciężczynię polskich nagród muzycznych Fryderyki Melę Koteluk i zespół Kwadrofonik na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Koncert został zarejestrowany w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego 24 lipca 2020 roku i będzie to jego pierwszy pokaz w Wielkiej Brytanii.  

Singiel "Astronomia" z płyty "Astronomia poety": 

„Ta rocznica to dla nas okazja do wspomnienia zrywu w walce o wolność Warszawy, a także świętowania pierwszego roku działalności kina” – powiedział Jakub Krupa, jeden z założycieli POSK Cinema. Jak podkreślił, „pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany, ale chcemy wysłać jasny sygnał, że czekamy aż ponowne otwarcie dla publiczości będzie bezpieczne i jesteśmy gotowi ponownie pokazywać to, co najlepsze w polskiej kinematografii”. 

W trakcie pierwszego roku POSK Cinema zorganizowało 17 pokazów, w tym brytyjską premierę nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”, prapremierę serialu BBC One „World On Fire” oraz chwalony przez krytyków dramat Agnieszki Holland „Mr Jones”.  Łącznie w wydarzeniach organizowanych przez POSK Cinema wzięły dotychczas udział ponad 3 tys. osób. (Źródło: POSK Cinema)

 

 

Powrót na górę