Menu


Polish Klan Association pomaga Polakom

shutterstock shutterstock

Polish Klan Association formalnie zostało zarejestrowane w styczniu 2019 r. Właśnie kilka tygodni temu wspólnie z przyjaciółmi i wolontariuszami świętowali w siedzibie stowarzyszenia pierwsze urodziny.

Jednak sama idea towarzyszyła mi od dłuższego czasu, można powiedzieć od kilku lat, na przestrzeni których zauważyłam bardzo silną potrzebę integracji społeczności polskiej. - mówi Malwina Kukaj  z organizacji. - To z kolei ściśle komponowało się z moim wewnętrznym powołaniem jakim była i jest pomoc innym ludziom. Te okoliczności sprawiły, że Klan został powołany do życia. Nasza misja nie ogranicza się jedynie do niesienia pomocy, pragniemy być częścią polskiej społeczności w Londynie, dlatego pod nazwą Polish Klan Association łączymy Polaków mieszkających na Wyspach w okolicach gminy Hounslow. Jesteśmy fundacją non-profit, wszystkie datki, a także dochód uzyskany podczas imprez przekazujemy dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

- Oczywiście mamy kilka celów, do których dążymy uporczywie pomimo trudności, jednak głównym jest oczywiście to, aby nasze Stowarzyszenie było jednym z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych polskich instytucji społecznych w Londynie, gdzie każdy Polak niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. Chcemy organizować rodakom wspaniałe imprezy, celebrować rocznice najważniejszych wydarzeń, tak, aby nikt z nas nigdy nie zapomniał o swojej polskości! - dodaje Malwina Kukaj. - Głównymi celami naszego stowarzyszenia jest promowanie integracji społecznej w ramach dobra publicznego w okolicy gminy Hounslow. Pragniemy dotrzeć do osób, które mogą czuć się wykluczone ze względu na pochodzenie i pomoc im w integracji poprzez stworzenie lokalnej grupy wsparcia. Organizowanie szkoleń i kursów umożliwiających integracje oraz dostosowanie się do lokalnej społeczności. Organizacja imprez dla lokalnej społeczności, mających na celu wspieranie spoistości społecznej oraz szerzenie wiedzy na temat naszej kultury, sztuki i dziedzictwa.

Główną pomysłodawczynią i koordynatorką wszystkich wydarzeń jest Malwina Kukaj, jednak jest oczywiście kilka osób, które wspierają ją w codziennych aktywnościach. Jest to Dorota Zelichowska oraz Krystyna Jachymek - Wójtowicz współzałożycielki stowarzyszenia. Marta Marczak, która jest odpowiedzialna za bloga oraz pisanie postów i ogłoszeń, Marta Florczyk - nauczycielka tańca, Sylwia Wojtasik i Aleksandra Orczycka - nauczycielki śpiewu, Katarzyna Pech - instruktorka Zumby oraz Nick Kukaj, który dba o oprawę muzyczną na imprezach i jako maż pani Malwiny wspiera ją w działaniach.

- Dodatkowo muszę wspomnieć o nieocenionych wolontariuszach, którzy pomagają przy organizacji większych eventów, a z każdą imprezą jest ich coraz więcej, jak również o naszej maskotce niedźwiedzicy „Poli” nazwanej  na cześć Apolonii Chałupiec, znanej szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood. - mówi Malwina Kukaj.

Żyjemy obecnie w czasie koronowirusa. Nasze działania podczas pandemii

- Niestety w przeciwieństwie do Polski rząd brytyjski zbagatelizował na początku wielkość zagrożenia. My jako organizacja wspieramy polską społeczność w okolicy gminy Hounslow przekazując ważne informacje z naszego councilu jak i rządowe przez media społecznościowe. Otworzyliśmy grupę Polski Hounslow COVID – 19 Mutual Group, czyli polską grupę wzajemnej pomocy w gminie Hounslow. Grupa powstała na podstawie takiej samej grupy działającej w Ealing, którą założyła Anna Jańczuk z organizacji Poles in Need i Centrum pomocy Familia. Współpracujemy ze sobą i dzielimy się ważnymi informacjami prawie każdego dnia. Na naszych grupach dostępne są dwa formularze jeden dla osób potrzebujących pomocy, drugi dla wolontariuszy. - wyjaśnia pani Malwina.

- Pomagamy w takich czynnościach jak zrobienie zakupów, wyjście na spacer z psem, wsparcie podczas rozmowy telefonicznej, odebranie lekarstw, a osobom w trudnej materialnej sytuacji pomagamy zapewnić pożywienie. 

Restauracja PARADISE na Hanwell oferuje codzinnie darmowe ciepłe posiłki na wynos dla ludzi potrzebujących (np. bezdomnych czy też pracowników NHS) w godz. 17-18, a restauracja Paleta Kitchen z Hounslow przelała na konto naszej organizacji darowiznę, aby wspomóc nasze działania.  

Pomaga nam również grupa polskich kierowców Ubera – Polish Private Hire Drivers, na których można liczyć każdego dnia oraz sieć sklepów Kujawiak. 

Do dnia dzisiejszego pomogliśmy kilku osobom bezdomnym, starszemu panu, który utracił pracę i był w ciężkiej sytuacji materialnej, samotnej mamie z małym dzieckiem, która jest w izolacji oraz informujemy na bieżąco o nowych zaleceniach. 

Sytuacja jest trudna, w jaki sposób można wesprzeć nasze inicjatywy?

- Oczywiście można dołączyć do grona naszych wolontariuszy. Prowadzimy również małą zbiórkę na facebooku, którą przeznaczymy na zakup żywności, kosmetyków dziennego użytku i innych rzeczy dla osób potrzebujących w czasie kryzysu, jak również wsparcie innych akcji pomocowych. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy jak również te, które chciałaby pomóc. 

Jak wygląda sytuacja (w związku w koronowirusem) na tutejszym rynku? 

- Oczywiście kolejne 2-3 tygodnie będą coraz trudniejsze, a sprzyjająca piękna pogoda kusi aby wyjść do parku czy spotkać się ze znajomymi. Jednak musimy pamiętać, że jeszcze przez te kilka tygodni musimy chronić siebie i swoich bliskich!  

Zostań w domu! 

- Wyjdź tylko po zakupy, z powodów zdrowotnych lub do pracy jeśli nie możesz pracować w domu!

- Zachowaj odstęp minimum 2 metry!

- Myj ręce jak tylko wrócisz do domu!

- Nie spotykaj się z przyjaciółmi lub innymi członkami rodziny, którzy nie mieszkają z tobą!

Pamiętajmy, że możemy rozprzestrzeniać wirusa, nawet jeśli nie mamy żadnych objawów. 

- Nie wszyscy przestrzegają reguł, niektórzy przestrzegają je za bardzo. Mój mąż jest kierowcą autobusów miejskich i jedna z pasażerek myślała, że powinna mieć cały autobus dla siebie... Krzycząc na kierowce dlaczego wpuścił tyle osób... Mam nadzieję, że już niedługo życie nasze wróci do normy. A po całej sytuacji, może nie wszyscy, ale na pewno większość, zacznie bardziej doceniać każdy wspaniały dzień. - mówi Malwina Kukaj

Z kim jako stowarzyszenie współpracujecie na co dzień?

- Oczywiście jesteśmy otwarci na współprace z wszystkimi organizacjami, nie tylko polskimi. Współpracujemy na stałe z Polską Ambasadą i Konsulatem w Londynie, z naszym lokalnym Councilem London Borough of Hounslow, organizacjami takimi jak: Inspire Hounslow, Poles In Need, Centrum Pomocy Familia, Creative People & Places Hounslow, Citizen Advice Bureau, Volunteering Hounslow, Heston Action Group, Hounslow Voluntary Sector Support Service, Kościół St. Mary & Pope Kyrillos VI Captic Ortodox Church i oczywiście staramy się nawiązywać nowe kontakty. Współpracujemy z polskimi mediami.

Plany na przyszłość

- Nasze czasy tak szybko się zmieniają, że aż trudno jest przewidzieć co będzie za kilka lat. Natomiast ja na pewno chcę zdobywać doświadczenie, kwalifikacje i kształcić się w różnym zakresie. To pozwoli mi lepiej radzić sobie w życiu jak również pomocy innym. Od zawsze byłam otwarta na różne nowe wyzwania i mam nadzieję, że nigdy nie zabraknie ich w moim życiu. 

Mam również nadzieję, że nasza organizacja będzie działała prężnie i jednoczyła co roku setki nowych Polaków. Mam takie jedno marzenie, aby nasza organizacja doczekała się własnego ośrodka w okolicy Hounslow...

Łączmy się i pokażmy naszą wspaniała polskość oraz to, że potrafimy się jednoczyć.

Gdzie można uzyskać informacje na temat działalności stowarzyszenia? 

Strona internetowa

Facebook

Grupa

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę