Menu


Przedsiębiorca, czyli człowiek-orkiestra?

Przedsiębiorca, czyli człowiek-orkiestra?

Wielu, choćby najgenialniejszych przedsiębiorców, zaczynało w pojedynkę – jako samozatrudnieni i freelancerzy.

Takie osoby mają niekiedy tendencję do samodzielnego zajmowania się każdym zadaniem, nawet wówczas, gdy z łatwością można znaleźć osobę lub firmę, która wykona je lepiej i szybciej – ale za pewnym wynagrodzeniem. Wydatek może jednak zwrócić się, gdy przedsiębiorca właściwie wykorzysta zyskany w ten sposób czas.

Analogicznie błędnym postępowaniem może być ufanie wyłącznie znajomym i rodzinie, bez względu na kompetencje i predyspozycje. Zapewne nie tędy droga…

Co i komu można zlecić – zyskując tym samym czas i zmniejszając koszty?
Księgowość – na początku działania firmy można rozliczać się samemu – z czasem jednak warto zlecić to firmie księgowej która nie dość że zrobi to rzetelnie to jeszcze będzie trzymać rękę na pulsie i podpowie jak zaoszczędzić pieniądze.

Rekrutacja – często firmy nie zdają sobie sprawy jak wiele czasu i pieniędzy pochłania im poszukiwanie pracownika. Niektóre przedsiębiorstwa od miesięcy szukają kadry, ale bez skutku. Aby rekrutacja się powiodła i żeby właściwa osoba znalazła się na właściwym miejscu, firmy coraz częściej zlecają ekspertom zewnętrznym przeprowadzenie procesu naboru.

Marketing – w tych czasach dobra strona internetowa nie wystarczy. Pozycjonowanie i wiele innych trików marketingowych to droga do sukcesu. Ważne jest aby dostosować odpowiedni marketing do swojej branży – a firmy marketingowe posiadają już tą wiedzę gdzie najlepiej uderzyć aby pozyskać klienta.

Administracja – jest wiele firm w tym np. firmy budowlane które jako tako nie posiadają biura a całą administracją zajmuje się właściciel i zazwyczaj robi to wieczorami po powrocie do domu – warto jednak zlecić pracą do e-biura które zawsze odbierze telefon i będzie miało czas odpisać na email, nie czekając aż klient znajdzie inną firmę budowlaną.

Ubezpieczenie – jest wiele brokerów na rynku którzy wyszukają dla nas lub dla naszej firmy najlepsze ubezpieczenie. Jako przedsiębiorca nie będziesz miał tyle czasu a tym bardziej nie posiądziesz takiej wiedzy co broker aby wyszukać najlepsze dla Ciebie ubezpieczenie. A   w chwili kryzysu ubezpieczenie będzie jedyną drogą ratunku dla Twojej firmy.

Źle przeprowadzona rekrutacja może skutkować wysokimi dodatkowymi kosztami dla pracodawcy – mówi Tomasz Goslar – współzałożyciel Emplink Workforce – firmy zajmującej się rekrutacją w branży budowlanej. To dlatego, że nowy pracownik nie sprawdzi się na stanowisku i będzie potrzebne ponowne przeprowadzenie naboru. Z tego względu przedsiębiorstwa często powierzają rekrutację firmom zewnętrznym. Poza tym rzetelna i pełna rekrutacja pochłania dużo czasu a przedsiębiorca nie zawsze ma go w zanadrzu. Samo znalezienie kandydata to nie wszystko – ważne jest także sprawdzenie referencji od poprzednich pracodawców. My jako firma rekrutacyjna nie raz słyszeliśmy „Szkoda że wcześniej nie zaczęliśmy współpracy z Wami.” lub „Dziękuję za skuteczną rekrutację – zaoszczędziliście mi mnóstwo czasu” To są najlepsze słowa podziękowania jakie możemy usłyszeć z od naszych klientów – wtedy wiemy że praca którą wykonujemy jest warta naszego wysiłku.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę