Menu


Londyńskie centrum wsparcia dla obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. brexitu

EERC - Barbara Drozdowicz (R) z pierwszą klientką centrum Czesławą Sadurak (L) EERC - Barbara Drozdowicz (R) z pierwszą klientką centrum Czesławą Sadurak (L)

East European Resource Centre (EERC) we współpracy z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym (POSK) otworzyło we wtorek (14 maja) centrum wsparcia obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków, w rejestracji w systemie osiedleńczym w związku z wyjściem W. Brytanii z Unii Europejskiej.

Eastern European EUSS Centre w Londynie znajduje się na parterze budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) przy 238-246 King Street w dzielnicy Hammersmith na zachodzie miasta i jest otwarte od wtorku do soboty w godzinach 11:30 – 18:30 z przerwą pomiędzy 13:30 a 14:00. Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty.

To największa tego typu inicjatywa mająca na celu wsparcie obywateli szczególnego ryzyka z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym członków blisko milionowej społeczności Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, z czego rządowe szacunki wskazują, że około 180 tys. mieszka w Londynie.

Proces rejestracji w systemie osiedleńczym został uruchomiony 30 marca br. i jest całkowicie bezpłatny. Osoby składające wnioski muszą potwierdzić swoją tożsamość, rezydencję w Wielkiej Brytanii i odpowiedzieć na pytania dotyczące karalności.

Uruchomieniu systemu towarzyszy ogólnokrajowa kampania medialna z wykorzystaniem m.in. tradycyjnych mediów, portali internetowych, mediów społecznościowych i reklam w aplikacjach na telefonach komórkowych.

Aplikacje muszą być złożone do 31 grudnia 2020 roku. W razie porozumienia z Unią Europejską ws. warunków opuszczenia Wspólnoty termin składania wniosków może być przedłużony do 30 czerwca 2021 roku.

W londyńskim centrum bezpłatne wsparcie ze strony wykwalifikowanych i uprawnionych doradców imigracyjnych otrzymają:
• Osoby niepełnosprawne oraz z chorobami przewlekłymi
• Osoby starsze
• Ofiary przemocy domowej
• Osoby bezdomne lub będące w trudnej sytuacji mieszkaniowej
• Ofiary współczesnego niewolnictwa
• Członkowie społeczności romskiej
• Oraz wszystkie inne osoby z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które mogą mieć trudności z samodzielnym wypełnieniem aplikacji

EERC - Kasia Zagrodniczek z EERC (L) z pierwszą klientką, Czesławą Sadurak (R, tyłem)

Najbliższe stacje metra w pobliżu POSK to Ravenscourt Park (District, 3 minuty pieszo) i Hammersmith (Piccadilly, District, Hammersmith & City, 10 minut pieszo).

W ramach projektu w przyszłości realizowane będą także konsultacje pozamiejscowe, w szczególności w Home Counties, a także we współpracy z Polish Expats Association (PEA) w Midlands i East Anglii.

Eastern European EUSS Centre w Londynie będzie finansowane ze środków brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Home Office jako jeden z 57 projektów realizowanych w ramach wartego 9 milionów funtów funduszu wsparcia dla grup szczególnego ryzyka, które muszą zarejestrować swój pobyt w Wielkiej Brytanii w systemie osiedleńczym (EU Settlement Scheme).

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji Caroline Nokes powiedziała:
Obywatele Unii Europejskiej to nasi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi – chcemy, żeby tutaj pozostali. Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić, że nikt nie zostanie bez koniecznej pomocy i dlatego skierowaliśmy 9 milionów funtów do organizacji społecznych, aby zapewnić wsparcie dla najbardziej narażonych grup ludzi, którzy mogą mieć problem ze złożeniem aplikacji. Jestem zachwycona, że East European Resource Centre i Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny będą pracowały z nami w ramach partnerstwa w celu zapewnienia, że każda osoba otrzyma wsparcie, którego potrzebuje.

Szefowa East European Resource Centre Barbara Drozdowicz powiedziała:
Stworzone we współpracy z POSK i Home Office Eastern European EUSS Centre ma za zadanie zapewnić wsparcie dla wszystkich członków polskiej społeczności, którzy mogliby mieć problemy z uzyskaniem niezbędnego statusu imigracyjnego gwarantującego ich prawa po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zależy nam na dotarciu do wszystkich osób, które z różnych powodów mogą zmagać się z wypełnieniem formularza. Będziemy prowadzić własne kampanie informacyjne, ale zachęcamy też wszystkich do przekazywania informacji swoim bliskim i znajomym – tak, aby nikt nie miał problemów z powodu odkładania rejestracji na zbyt późno.

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele niepokojących sygnałów dotyczących firm oferujących – często bez wymaganych prawem uprawnień – oferujących swoje wsparcie w procesie rejestracji w systemie osiedleńczym. Nasze centrum pozwala to zrobić sprawnie, szybko i bezpiecznie, bez ryzyka bycia oszukanym i narażenia się na potencjalne negatywne konsekwencje.

Przewodnicząca Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego Joanna Młudzińska powiedziała:
Będąc największym polskim ośrodkiem w Wielkiej Brytanii, jesteśmy dumni współpracując z EERC i Home Office przy prowadzeniu Eastern European EUSS Centre, które ma pomóc w zabezpieczeniu praw członków naszej społeczności po spodziewanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Współpracę przy tym projekcie traktujemy jako realizację misji założycieli POSK, którzy stworzyli centrum, aby służyło „Polsce i wolnym Polakom na pożytek”. W czasach niepewności towarzyszącej brexitowi, chcemy zapewnić maksymalne wsparcie każdemu naszemu rodakowi, który zdecyduje się pozostać w tym kraju.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę