Menu


Poland Street zaprasza na film "Książę i Dybuk" oraz Q&A z reżyserką, Elwirą Niewierą

Poland Street zaprasza na film "Książę i Dybuk" oraz Q&A z reżyserką, Elwirą Niewierą

W niedzielę 28 kwietnia, odbędzie się pokaz filmu "Książę i Dybuk” oraz rozmowa z reżyserką dokumentu, Elwirą Niewierą, w Ognisku Polskim. Projekcja przypada na tydzień przed obchodami Polish Heritage Days.

Film jest podróżą śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. 

Tak o Waszyńskim opowiada Elwira Niewiera: "Fascynująca postać, niebywały fantasta, człowiek wielu wcieleń, który całe swoje życie uciekał od własnego pochodzenia, zmieniając tożsamość. W jego życiorysie nie ma właściwie nic pewnego, bo bardzo staranie zacierał za sobą wszelkie ślady. Podążając śladem człowieka, który zmarł 50 lat temu i wiele faktów dotyczących swojego życia trzymał w tajemnicy, dokumentacja nie mogła być łatwa. Research utrudniał nam również fakt, że wszystkie miejsca, w których mieszkał i pracował nasz bohater praktycznie zniknęły z powierzchni ziemi lub zupełnie zmieniły swój charakter. Cały sztab researcherów, z nami na czele przez trzy lata, ciągle kogoś lub czegoś szukał i to równolegle w sześciu różnych krajach: na Ukrainie, w Polsce, we Włoszech w Hiszpanii, w Izraelu i USA. 

Film z 2016r., otrzymał wiele statuetek w tym, Orła i MFF w Wenecji -  za Najlepszy film dokumentalny, Off Camera – Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA) oraz wiele innych.