Menu


Wielki jubileusz największego zespołu polonijnego w UK

  • Napisane przez  Marta Bielawska-Borowiak
Wielki jubileusz największego zespołu polonijnego w UK fot. Rysiek Szydło

Z Alicją Donimirską, dyrektorem polskiej YMCA w Wielkiej Brytanii, fundacji, w ramach której funkcjonuje zespół folklorystyczny Mazury, rozmawia: Marta Bielawska-Borowiak

70-lat na scenie. To robi wrażenie. Jakie były początki zespołu, a w jakim miejscu jesteście dziś?

- Zespół powstał w 1949 roku z inicjatywy żołnierzy, którzy przybyli do Anglii w czasie wojny, lub zaraz po wojnie. Początkowo było to dosłownie kilka par. Z biegiem lat Mazury się rozrastały, a gdy w 1973 dyrektorem artystycznym został Włodek Lesiecki, z jednej, powstały trzy grupy wiekowe. Obecnie zespół to ponad stu tancerzy; przyjmujemy dzieci w wieku od siedmiu lat. Przez te wszystkie lata rozrósł się również repertuar Mazurów, a wraz z nim kolekcja strojów, które w miarę możliwości, częściowo szyjemy sami, częściowo zamawiamy z Polski.

fot. archiwum zespołu Mazury

Komu należą się największe słowa podziękowania? Kto stoi za dawnym i dzisiejszym sukcesem zespołu?

- Jesteśmy największym zespołem polonijnym w Wielkiej Brytanii. Z tym wiąże się duża organizacja – od strojów po koordynacje wydarzeń, w których uczestniczymy. Ogromne podziękowania należą się naszym wolontariuszom, bez których nie moglibyśmy ani być tak dużym zespołem, ani realizować tylu projektów, w których uczestniczymy. Osobą, która niewątpliwie miała ogromny wpływ na sukces Mazurów, jest już wspomniany Włodek Lesiecki, który kierował zespołem przez ponad trzydzieści pięć lat. Za jego kadencji Mazury zaczęły uczestniczyć w międzynarodowych festiwalach, wystąpiły też przed Królową Elżbietą II oraz przed Księciem i Księżną Walii.
Wielkie podziękowania nie tylko za koncert w Wimbledon, ale za ostatnie dziesięć lat należą się naszej Dyrektor Artystycznej Zosi oraz jej mężowi Lucjanowi. Razem prowadzą zespół i przygotowują nas do występów. Oboje przykładają bardzo dużą uwagę do dopracowania występów, zarówno pod względem choreografii, jak i strojów.