Menu


[ŚRODA] Izba Gmin odrzuciła twardy brexit

[ŚRODA] Izba Gmin odrzuciła twardy brexit

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła możliwość opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Jak podaje tvp.info, deputowani stosunkiem głosów 312 za, 308 przeciw uchwalili wniosek wzywający rząd, aby wykluczył wszelką możliwość tak zwanego twardego brexitu. Premier Theresa May wyraziła żal w związku z decyzją izby.

Wniosek, który zostanie poddany pod głosowanie w Izbie Gmin w środę - jak przypomina dziennik.pl - będzie sformułowany negatywnie - tj. że izba odmawia zgody na taki scenariusz - ale premier zapowiedziała, że członkowie jej administracji zostaną wyjątkowo zwolnieni z kolektywnej odpowiedzialności i będą mieli prawo wolnego głosu w tej sprawie. - May potwierdziła, w środę posłowie zagłosują nad opcją brexitu bez umowy, a w czwartek - za ewentualnym opóźnieniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - czytamy na dziennik.pl

- Sama zmagałam się z tym wyborem i żarliwie wierzę we wprowadzenie w życie wyniku referendum. Równie gorąco wierzę jednak, że najlepszym sposobem jest wyjście w uporządkowany sposób, z porozumieniem, i wciąż jestem przekonana, że istnieje w tej izbie większość dla takiego sposobu działania - powiedziała premier May.

- Głosowanie oznacza wejście Wielkiej Brytanii na ścieżkę przedłużenia okresu negocjacji, odłożenia daty brexitu - skomentował wiceszef MSZ Konrad Szymański. 

(za: dziennik.pl, tvp.info)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę