Menu


Zespół "Mazury" świętuje 70-lecie istnienia

  • Napisane przez  balpolski.org.uk
Zespół "Mazury" świętuje 70-lecie istnienia

„Mazury” to najstarszy w Wielkiej Brytanii zespół polskiego tańca ludowego. 3 marca w Wimbledon Theatre odbędzie się uroczysty występ z okazji 70-lecia zespołu. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie można nabyć na stronie internetowej teatru.

Francja, Hiszpania, Węgry i oczywiście Polska – to tylko - jak wylicza Alicja Donimirska na stronie balpolski.org.uk - niektóre z krajów, które w ciągu 70 lat swojego istnienia odwiedziły „Mazury”. Tancerze i muzycy zespołu regularnie występują na najważniejszych scenach w Anglii, swoją obecnością uświetniając festiwale polonijne i folklorystyczne. Współpracują też z organizacjami charytatywnymi, angażują się w akcje na rzecz potrzebujących. Wielokrotnie pojawiali się w telewizji, mieli też okazję pochwalić się umiejętnościami przed Królową Elżbietą II oraz Księciem i Księżną Walii.

Wszystko zaczęło się w 1949 roku, kiedy Wiesław Gąsiorowski założył w Londynie Zespół Taneczny Polskiej YMCA, przemianowany później na „Mazury”. Pierwszym instruktorem została Olga Żeromska, a oryginalny repertuar ułożył Jan Ciepliński, choreograf i mistrz baletu o międzynarodowej sławie. W 1974 roku do tancerzy dołączyli muzycy. Dzisiaj kapela „Mazurów” liczy siedem osób pod przewodnictwem Maryli Kolendo, która niestrudzenie pracuje nad wzbogaceniem kolekcji muzycznej i trenowaniem wokalu członków zespołu.

Ważną postacią w historii „Mazurów” jest Irena Różycka, która kierowała zespołem przez 13 lat. W tym czasie znacznie rozwinęła repertuar, duży nacisk kładła na rozbudowę kolekcji ludowych strojów. Udało jej się także zachęcić młodsze pokolenie do tańca i śpiewu.

Jej misję kontynuował Włodek Lesiecki. Za jego kadencji zespół poszerzył się o dwie grupy wiekowe dla młodszych tancerzy. Rozrósł się także repertuar, dzięki czemu „Mazury” mogą się pochwalić bogatym programem tańców z większości regionów Polski, zarówno współczesnych, jak i dawnych. Lesiecki zapoczątkował też tradycję regularnych wyjazdów na występy zagraniczne, które stanowią dzisiaj nieodzowną część życia zespołu. Za swój wkład w rozwój „Mazurów” otrzymał Order Odrodzenia Polski oraz Order Zasługi RP.

Dzisiaj dyrektorem artystycznym zespołu jest Zosia Lesiecka, córka Włodka. Za choreografię odpowiada także jej mąż, Lucjan Santos Witkowski. Razem prowadzą próby i przygotowują zespół do występów. W trzech grupach wiekowych „Mazurów” tańczy ponad 120 osób, które co tydzień spotykają się na treningach. Regularnie uczestniczą w organizowanych przez specjalistów z Polski warsztatach, aby wciąż podnosić poziom artystyczny zespołu. Łączy ich jedno: zamiłowanie do polskiego folkloru, który jest integralną częścią ich kultury i tradycji. W szeregi „Mazurów” chętnie wstępują przedstawiciele młodego pokolenia angielskiej Polonii: najmłodsi tancerze mają 7 lat. Ich pasja i zaangażowanie sprawiają, że zespół z powodzeniem zachowuje uznaną reputację w dziedzinie polskiego tańca i muzyki. To właśnie oni napiszą kolejny rozdział 70-letniej już historii „Mazurów”.

3 marca w Wimbledon Theatre odbędzie się uroczysty występ z okazji 70-lecia zespołu. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie można nabyć na stronie internetowej teatru.

Alicja Donimirska (balpolski.org.uk)