Menu


Opodatkowane mięso? Taki jest pomysł

Opodatkowane mięso? Taki jest pomysł shutterstock

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób. 

Chodzi tu przede wszystkim o czerwone mięso, które według badaczy jest niezdrowe dla organizmu. Spożywanie dużych ilości może prowadzić do chorób serca, zawału, raka oraz cukrzycy. Opodatkowanie mięsa mogłoby uchronić ludzkie życie. 

- Aby podatek był skuteczny, należałoby podnieść ceny mięsa o 14%, a na jego przetworzone produkty o 79%. To duża podwyżka, lecz mogłaby zapobiec prawie 6 tys. zgonom rocznie - uważa dr Marco Springmann z Nuffield Department of Population Health na Oxford University.

- Dzięki temu, konsumentom byłoby łatwiej dokonywać zdrowych wyborów. Podatek na czerwone i przetworzone mięso nie ograniczałby wyboru, lecz był wyraźnym sygnałem dla klientów i ulgą dla systemów opieki zdrowotnej. Nikt nie chce, aby rząd mówił ludziom, co mają jeść, a czego nie – dodał. 

Naukowcy powołujący się na badania opublikowanie w „Public Library of Science ONE” podkreślają, że opodatkowanie mięsa, a co za tym wzrost cen przyniosłoby pozytywny rezultat – zapobiegnięcie kilkuset tysięcy zgonów. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę