Menu


Internet rzeczy – rząd Wielkiej Brytanii wydaje Kodeks Postępowania

Internet rzeczy – rząd Wielkiej Brytanii wydaje Kodeks Postępowania shutterstock

Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS – Digital, Culture, Media and Sport) oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC – National Cyber Security Center) w Wielkiej Brytanii wydały niezobowiązujący Kodeks Postępowania w obszarze internetu rzeczy (IoT). Dokument adresowany jest do producentów urządzeń, sprzedawców detalicznych, dostawców usług IoT oraz twórców aplikacji mobilnych.

Jest to pozytywny sygnał świadczący o tym, że branża bezpieczeństwa IT nie jest jedynym podmiotem dbającym o bezpieczeństwo konsumentów. Ludzie wybierają inteligentne domy, chcąc ułatwić sobie życie, a nie po to, by tworzyć coraz bardziej stresujące środowisko narażające ich prywatność na ataki hakerów.

Rząd Wielkiej Brytanii zrozumiał zagrożenia stwarzane przez podłączone do sieci, słabo zabezpieczone urządzenia, takie jak: zabawki i elektroniczne nianie, inteligentne czujniki dymu i zamki do drzwi, inteligentne aparaty fotograficzne, telewizory i głośniki, stosowane coraz częściej w służbie zdrowia urządzenia ubieralne (ang. wearables), automatyka domowa połączona z systemami alarmowymi, urządzenia AGD (pralki, lodówki itp.) oraz elektroniczni asystenci domowi. Wytyczne dotyczą także cyfrowych usług zarządzania IoT, takich jak aplikacje mobilne, przetwarzanie i magazynowanie w chmurze oraz interfejsów API innych firm – komentuje Dawid Kraiński, Product Marketing Manager Bitdefender z firmy Marken.

W dokumencie czytamy:

„Ponieważ coraz więcej danych osobowych powierza się urządzeniom i usługom online, cybernetyczne bezpieczeństwo tych produktów jest równie ważne, jak fizyczne bezpieczeństwo naszych domów. Celem niniejszego Kodeksu Postępowania jest udzielenie wsparcia wszystkim podmiotom zaangażowanym w rozwój, wytwarzanie i detaliczną sprzedaż produktów IoT. Publikowany zestaw wytycznych powinien z założenia gwarantować bezpieczeństwo produktów. Stosowanie się do zaleceń Kodeksu ma ułatwić ludziom zachowanie bezpieczeństwa w cyfrowym świecie”.

Oto lista kierowanych do producentów 13 wytycznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo urządzeń i ochronę prywatności użytkowników:

 • Brak domyślnych haseł.
 • Publiczne, zorganizowane wskazywanie luk w zabezpieczeniach.
 • Regularne aktualizowanie oprogramowania, bezpieczny kanał przekazywania poprawek.
 • Bezpiecznie przechowywane poświadczenia i inne dane krytyczne dla bezpieczeństwa.
 • Bezpieczna komunikacja między maszynami (połączenia szyfrowane).
 • Minimalizacja obszarów podatnych na atak.
 • Integralność oprogramowania.
 • Przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
 • Projektowanie urządzeń IoT odpornych na zaniki napięcia i awarie sieci.
 • Monitorowanie danych telemetrycznych systemu nastawione na wykrywanie anomalii.
 • Umożliwienie użytkownikom łatwego usuwania danych osobowych z usług, urządzeń i aplikacji.
 • Minimalizowanie wysiłku użytkownika, związanego z instalacją, konfiguracją i korzystaniem z urządzenia.
 • Kontrola poprawności danych wejściowych.

Wielka Brytania zrobiła wielki krok na drodze do ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników oraz – być może – ograniczenia dokonywanych za pośrednictwem botnetów ataków DDoS. Wśród producentów, którzy z zadowoleniem przyjęli Kodeks i zobowiązali się go wspierać, znalazły się takie firmy, jak HP Inc i Centrica Hive.

Już wcześniej w tym roku obie organizacje wydały studium Secure by Design, zachęcając wytwórców do uwzględnienia bezpieczeństwa już na etapie projektowania produktów.

(za: biznes.newseria.pl)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę