Menu


Wieczór poświęcony Zbigniewowi Siemaszce – nestorowi „polskiego” Londynu

Wieczór poświęcony Zbigniewowi Siemaszce – nestorowi „polskiego” Londynu fot. Marcin Libera

15 maja Ambasada RP w Londynie przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowała spotkanie poświęcone Zbigniewowi Siemaszce, polskiemu historykowi i publicyście emigracyjnemu, który szlakiem gen. Władysława Andersa dotarł do Londynu.

Wydarzenie rozpoczął Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, który przypomniał słuchaczom, jak ważną rolę pełni historia, a szczególnie jej naoczni świadkowie, mający wielki wkład w walce o polską niepodległość.

Głównym punktem wieczoru był wykład Zbigniewa Siemaszki „Drogi do Niepodległości przed 11 listopada 1918 r.”, w którym historyk przedstawił kontekst polityczno-historyczny w latach poprzedzających walkę o odzyskanie niepodległości.

Następnie laudację na cześć nestora wygłosił prof. Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, po czym bohater wieczoru otrzymał medal pamiątkowy Józefa Piłsudskiego z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przyznawany przez Sejm RP.

Zbigniew Siemaszko znany jest przede wszystkim z działalności publicystycznej, a także jako publicysta „Kultury” i „Zeszytów Historycznych” Jerzego Giedroycia. Jest laureatem nagrody przyznawanej przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Ambasada RP w Londynie. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę