Menu


Odsłonięcie odnowionej Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji

Odsłonięcie odnowionej Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji

12 kwietnia w szkockiej miejscowości Eddleston odbyło się uroczyste odsłonięcie odnowionej Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji - symbolu polsko-szkockiej przyjaźni i długoletnich więzów historycznych. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, Konsul Generalny w Edynburgu Ireneusz Truszkowski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk oraz minister kultury i spraw zagranicznych w rządzie Szkocji Fiona Hyslop.

Wielka Polska Mapa Szkocji jest trójwymiarowym modelem całej Szkocji, znajdującym się w ogrodzie hotelowym Barony Castle. Została ona zbudowana w latach 70-tych dwudziestego wieku w geście wdzięczności za gościnność, jaką Szkoci okazali Polakom w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej. Pomysłodawcą projektu był Jan Tomasik, sierżant 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, która w czasie wojny stacjonowała w szkockim Galashiels. Jego wykonawcą była grupa Polaków z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na czele z kartografem dr Kazimierzem Trafasem.

Wydarzenie jest kulminacją wieloletnich starań polskich i szkockich wolontariuszy z organizacji charytatywnej Mapa Scotland, którzy zabiegali oni o renowację i oczyszczenie ulegającej degradacji mapy. W 2012 roku mapa została wpisana na listę zabytków, a rok później rozpoczęto jej oczyszczanie z gruzu i chwastów przed przystąpieniem do prac restauracyjnych.

- Jestem zaszczycony, mogąc odsłonić ten historyczny, trójwymiarowy model Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mapa ta jest jednym z symboli zaangażowania Polaków i polskich żołnierzy w budowę bogatej historii polskich ścieżek do odzyskania niepodległości – powiedział Ambasador Rzegocki podczas ceremonii.

- Nie jest to jedynie konstrukcja historyczna, ale również rzadko spotykany symbol szerszego dziedzictwa, a także symbol więzi kulturalnych między Polską a Szkocją od XVI wieku, który jest warty zachowania dla pożytku lokalnej społeczności oraz całego narodu - dodał Ambasador.

Konsul Truszkowski podkreślił, że mapa "ma wielki potencjał" - Mam nadzieję, że [mapa] będzie używana także w celach edukacyjnych, które przyniosą korzyści obecnym i przyszłym pokoleniom Szkotów i Polaków, poszerzając wiedzę o naszej wspólnej historii - powiedział.

Oprócz odnowionego modelu Szkocji odsłonięto także cyfrową wersję mapy, którą można znaleźć na stronie ow.ly/YU9a30jsesO. Więcej informacji na temat historii zabytku jest dostępnych na stronie mapascotland.org.

Wielka Polska Mapa Szkocji mierzy w przybliżeniu 50 na 40 metrów i jest wykonana z betonu i kamienia. Przy powierzchni 1590 m2 uważana jest za największy trójwymiarowy fizyczny model kraju oraz za największą na świecie mapę plastyczną na świeżym powietrzu.

Ambasada RP w Londynie

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę