Menu


Glasgow: Pierwsze na Wyspach metro bez personelu

Glasgow: Pierwsze na Wyspach metro bez personelu shutterstock

Nowe metro w Glasgow będzie pierwszym w Wielkiej Brytanii, które będzie jeździć bez personelu na pokładzie – informuje portal scotsman.com

Operator Strathclyde Partnership for Transport (SPT) już wcześniej ogłosił, że pociągi będą pozbawione maszynistów, a teraz potwierdził, że na ich pokładzie nie będzie żadnego personelu.

Pierwsze bezzałogowe pociągi mają rozpocząć testy jeszcze w 2018 roku, a na stałe na tory mają wyjechać dwa lata później. Początkowo metro będzie nadzorowane przez maszynistów, a pełna automatyzacja ma nastąpić w 2021 roku. 

Związki zawodowe reprezentujące pracowników mają wątpliwości, czy jazda bezzałogowym metrem będzie całkowicie bezpieczna oraz czy zapowiadane zmiany nie pozbawią pracy części konduktorów. SPT zapewnia jednak wszystkie pociągi zostaną wyposażone w system kamer CCTV, a w okresach najbardziej wzmożonego ruchu metro będzie wspierane przez personel.

Charles Hoskins, dyrektor odpowiedzialny za metro w Glasgow, powiedział, że bezzałogowe pociągi jeżdżą już na niektórych liniach metra w Paryżu, Barcelonie i Kopenhadze, gdzie całkowicie zdały swój egzamin. 

Budowa nowych pociągów jest częścią planu restrukturyzacji metra, która pochłonie w sumie £288 milionów funtów. Jest to największa inwestycja od 40 lat. 

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę