Menu


Od dziś zapłacisz więcej za bilety kolejowe

Od dziś zapłacisz więcej za bilety kolejowe shutterstock

Dziś ceny biletów kolejowych w Wielkiej Brytanii wzrosły średnio o 3,4 proc. To najwyższa podwyżka od pięciu lat, gdy ceny poszły w górę o 3,9 proc.

Na początku grudnia minionego roku Rail Delivery Group poinformowała, że wraz z Nowym Rokiem wrosną ceny biletów na przejazd pociągiem. I tak na przykład  za roczny bilet z Winchester do Londynu podróżni zapłacą 5128 funtów, czyli o £176 niż dotychczas. Osoby dojeżdżające z Manchesteru do Birmingham zapłacą natomiast o £1.30 więcej,  a cena sezonowego biletu z Cardiff  do Holyhead wzrośnie o £3.40. Z kolei pracownicy podróżujący z Chelmsford do Londynu wydadzą aż 13 proc. swojej pensji na bilet miesięczny w wysokości 381 funtów.

Wprowadzone podwyżki sprawiają, że ceny biletów w Wielkiej Brytanii są najwyższe w całej Europie.  Związek zawodowy Rail, Maritime and Transport (RMT) skrytykował wzrost  cen argumentując, że mieszkańcy Wysp i tak muszą już oszczędzać w związku ze spowolnieniem wzrostu płac i zwiększonymi kosztami życia.

Przedstawiciel Rail Delivery Group zapewnia, że pieniądze z w podwyżek trafią m.in. na utrzymanie pracowników, modernizację kolei i wprowadzanie udogodnień dla pasażerów. Taki argument nie do końca przekonuje związkowców, którzy argumentują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy jeden na dziewięć pociągów odnotowywał znaczne opóźnienia.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę