Menu


Theresa May oskarżyła Rosjan o cyberszpiegostwo

Theresa May oskarżyła Rosjan o cyberszpiegostwo Shutterstock

Brytyjska premier oskarżyła Rosję o zagrażanie porządkowi międzynarodowemu poprzez „mieszanie się w wybory” i rozpowszechnianie fałszywych wiadomości w celu „zasiania niezgody na Zachodzie”.

Podczas wczorajszego bankietu w Londynie Theresa May ostro skrytykowała Rosję i politykę Władimira Putina. Dziennikarze BBC zauważyli, że wypowiedź brytyjskiej premier przebiegła w zupełnie innym tonie niż wystąpienia Donalda Trumpa, który oświadczył, że nie podejrzewa Rosji o to, że ingerowała w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

– Bezprawna aneksja Krymu przez Rosję spowodowała, że jeden suwerenny naród siłą zabrał terytorium innego państwa. Od tego czasu Rosja wywołała konflikt w Donbasie, wielokrotnie naruszała narodową przestrzeń powietrzną kilku europejskich krajów i prowadziła trwałą kampanię cyberprzestępczości i zakłóceń – powiedziała Theresa May.

– Mam bardzo prosty przekaz dla Rosji. Wiemy, co robicie. Nie odniesiecie sukcesu, bo nie doceniacie odporności naszych demokracji, niezmiennej atrakcyjności naszych wolnych i otwartych społeczeństw i zaangażowania Zachodnich narodów w sojusze, które nas łączą – dodała.

Jednocześnie brytyjska premier zapowiedziała, że Wielka Brytania i Rosja nie powinny „być w stanie ciągłej konfrontacji” ogłosiła, że w najbliższych miesiącach minister spraw zagranicznych Boris Johnson odwiedzi Moskwę w celu rozmów.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę