Menu


Konsul w Szkocji: „Prawo do pobytu powinno być automatyczne”

Konsul w Szkocji: „Prawo do pobytu powinno być automatyczne” Shutterstock

Dariusz Adler, Konsul Generalny RP w Edynburgu, powiedział, że najlepszym rozwiązaniem dla Polonii mieszkającej na Wyspach byłoby przyznanie automatycznej rezydentury oraz, że w przypadku tzw. twardego Brexitu Polacy powinni rozważyć możliwość powrotu do ojczyzny.

W Herald Scotland ukazał się wywiad z Dariuszem Adlerem, który wypowiedział się m.in. temat niepodległości Szkocji oraz Brexitu i związanych z nim różnych scenariuszy. Polski Konsul powiedział, że Nicola Sturgeon postąpiła słusznie odkładając przeprowadzenie referendum niepodległościowego, jednak dodał, że jeśli Szkocja pozostanie częścią Wielkiej Brytanii to będzie musiała zaakceptować Brexit i postanowienia z nim związane.

Polacy, których liczba sięga 100 tys., są najliczniejszą mniejszością w Szkocji. W związku z tym, Dariusz Adler wyraził nadzieję, że być może uda się wynegocjować, by przyznanie prawa do stałego pobytu było automatyczne.

– Dla nas byłoby lepiej, gdyby przyznawanie prawa pobytu było automatyczne.  Ten proces nie będzie dla nas łatwy. Należy jednak pamiętać, że obecnie na terenie UE mieszka ponad trzy miliony Brytyjczyków, a rząd Zjednoczonego Królestwa musi zapewnić im stabilny status. Dla nas, Polaków automatyczny proces byłby lepszy. Jeszcze tego nie osiągnęliśmy, ale myślę, że można to wynegocjować, musimy tylko ściskać za to kciuki – powiedział Konsul.

Dariusz Andler, który funkcję Konsula w Szkocji pełni od czterech lat, wyraził też obawy, że tzw. twardy Brexit może mieć negatywne skutki dla szkockiej gospodarki. Jednocześnie pochwalił rząd Szkocji za współpracę z Polakami i za to, że stara się on reagować na obawy polskiej społeczności.

(at)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę