Menu


Szkocja: Rzegocki apeluje o wprowadzenie polskiego do szkół

  • Napisane przez  Goniec.com
Szkocja: Rzegocki apeluje o wprowadzenie polskiego do szkół S. Szyndlar

Ambasador Arkady Rzegocki podczas wizyty w Szkocji zaapelował o wprowadzenie do tamtejszych szkół języka polskiego – informuje The Press and Journal.

Ambasador powiedział, że poruszył tę kwestię już podczas rozmów ministrami w ubiegłym roku, gdy obejmował swoje stanowisko. Arkady Rzegocki poinformował też, że polski jest największym słowiańskim językiem w UE, dlatego stanowi dobrą bazę do nauki innych języków.

– Z mojej perspektywy to świetna okazja i duża szansa, ponieważ potrzebujemy więcej informacji na temat Polski i Europy Środkowej w szkołach brytyjskich i szkockich. Język polski powinien być też nauczany, jako język obcy. Ten brak wiedzy jest prawdziwą barierą dla lepszej współpracy ekonomicznej. Muszę powiedzieć, że w polskich szkołach uczymy się znaczniej więcej o Wielkiej Brytanii i Szkocji, niż brytyjscy uczniowie o Polsce, więc musimy uczynić tę wiedzę bardziej równą – powiedział Arkady Rzegocki.

Ambasador powiedział również, że stara się zachęcać Polaków do odwiedzenia Szkocji i odwrotnie. Podkreślił też, że Dzień Dziedzictwa Polskiego, który będziemy świętować w przyszłym miesiącu, jest okazją dla Brytyjczyków i Polaków, aby wzajemnie dowiedzieć się więcej o historii i zwyczajach.

Szkocki Sekretarz ds. Edukacji John Swinney obiecał, że przyjrzy się możliwości wprowadzenia nauki języka polskiego obok innych obcych języków, takich jak niemiecki i francuski. 

Zgodnie z danymi Ambasady, w Szkocji przebywa obecnie około 90.000 Polaków i 13.000 polskich dzieci, które uczęszczają do tamtejszych szkół.

(at)

 

Powrót na górę