Menu


Irlandia Północna: możliwe wcześniejsze wybory

Irlandia Północna: możliwe wcześniejsze wybory Shutterstock

Minister ds. Irlandii Północnej, James Brokenshire zapowiedział, że prawdopodobnie dojedzie tam do wcześniejszych wyborów. Brytyjski polityk ostrzegł, że przedterminowe wybory mogą się okazać nieuniknione z uwagi na zagrożenie upadkiem dotychczasowego rządu.

Problemy zaczęły się kiedy ze stanowiska ustąpił wiceszef rządu Martin McGuinness z partii Sinn Fein. Jego rezygnacja miała być protestem przeciwko działaniom pierwszej minister Arlene Foster i wynikiem konfliktu w sprawie kwestii dofinansowania energii odnawialnej.

– Z wielkim żalem i niechęcią składam moją rezygnację ze stanowiska zastępcy szefa rządu – pisał McGuinness.

Zgodnie z prawem podziału władzy w regionie, jeśli któryś z pierwszych ministrów zrezygnuje z dalszego pełnienia funkcji i w ciągu tygodnia nie zostanie wybrany jego zastępca, koalicja upada i konieczne są kolejne wybory.

– Jest dla mnie całkiem jasne, że w przypadku nieobsadzenia tego urzędu będę musiał postępować zgodnie z prawem. W obecnym stanie rzeczy przedterminowe wybory wydają się być wysoce prawdopodobne. Sytuacja, z jaką mamy dziś do czynienia w Irlandii Północnej, jest trudna i rząd traktuje ją z największą powagą – mówił minister Brokenshire w brytyjskim parlamencie. 

Olga Lipińska

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę