Logo
 Wydrukuj tę stronę

Andrzej Duda: Chciałbym żebyście mogli wrócić

Andrzej Duda: Chciałbym żebyście mogli wrócić

Nawiązywanie relacji z Polonią, nadzorowanie potrzeb i problemów Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, troska o edukację polonijną, sytuację polskich szkół uzupełniających, nauczycieli, uzdrawianie polskiej gospodarki, to tylko niektóre aspekty, które poruszył Andrzej Duda – prezydent RP podczas spotkania z brytyjską Polonią, które miało miejsce w poniedziałek 14 września w Ambasadzie RP.

Podczas przemówienia prezydent wyraził słowa podziękowania za aktywność w krzepieniu polskości na Wyspach m.in. dla nauczycieli polonijnych, za ich trud i poświecenie oraz społeczną pracę na rzecz dzieci i młodzieży polskiej. Przypomniał swoje deklaracje dotyczące zmiany statusu nauczycieli, poprawy sytuacji szkół sobotnich, również rozwiązania kwestii legitymacji szkolnych dla uczniów uczęszczających do polskich szkół uzupełniających.

– Chciałbym żebyście mogli państwo do Polski wrócić. Jestem przekonany, że wielu z państwa myśli o tym, marzy, ale nie mam odwagi tutaj powiedzieć wracajcie do kraju. Dzisiaj nikomu tutaj nie powiem pakuj się i wracaj, ale mam pomysły na stopniową naprawę polskiej gospodarki, na wprowadzenie wyższego poziomu życia w Polsce. To jest kwestia przyszłości i planowania, poczynając od projektu podwyższenia kwoty wolnej od podatku, ułatwienia funkcjonowania polskim przedsiębiorcom w kraju, ułatwienia inwestycji. Dzisiaj zauważamy, że ten rozwój na papierze według statystyk jest, ale jednocześnie następuje rozwarstwienie społeczne i to jest największy problem, który musi być rozwiązany, bo w Polsce znika klasa średnia, ludzie ubożeją – powiedział Andrzej Duda – prezydent RP podczas spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Londynie.

Prezydent z brytyjską Polonią spotkał się w poniedziałek 14 września. Spotkanie poprzedziło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Lotników Polskich w Norholt w rocznicę 75-lecia Bitwy o Anglię, w której udział wzięli polscy piloci.

{gallery}duda{/gallery}

Tekst i fot. Małgorzata Bugaj-Martynowska

Zobacz także:

© Goniec.com