MenuTutaj w londyńskim metrze usłyszysz polski

  • Napisane przez  Goniec.com
Tutaj w londyńskim metrze usłyszysz polski Fot. vis.oobrien.com

Polski jest językiem najczęściej używanym w londyńskim metrze tuż po angielskim w zachodniej i północnej części miasta. W innych zakątkach stolicy drugim po angielskim językiem najczęściej słyszanym w metrze jest m.in. francuski, chiński oraz bengalski.

Oliver O'Brien z London's Global University zaprojektował mapę londyńskiego metra, na której zawarł informacje dotyczące tego jaki język tuż po angielskim jest najczęściej używanym w poszczególnych częściach stolicy.

Centrum Londynu w metrze należy zdecydowanie do osób posługujących się językiem francuskim, a także chińskim. Zachód i północ miasta to język polski. Z kolei wschód brytyjskiej stolicy zdominowany został przez rozmówców porozumiewających się w języku bengalskim i litewskim.

Zgodnie z mapą O'Briena, rozmowę po polsku mamy duże prawdopodobieństwo usłyszeć na stacji Perivale. Tutaj aż 19,3 proc. osób porozumiewa się w tym języku, dla porównania angielskim – 61 proc. Kolejną „polską” stacją jest Hanger Lane (17 proc., angielskim – 54,6 proc.), Greenford (13,5 proc., ang. – 63,3 proc.), Hanwell (11,6 proc., ang. – 72,2 proc. ) i Park Royal (10,2 proc., ang. – 55 proc.).

(ml)

Powrót na górę