MenuAnglikanie przed wyborem

  • Napisane przez 

Trwa synod Kościoła Anglikańskiego, który ma przyjąć nową konstytucję. Wśród uczestników trwa jednak ostry spór o to, jak ma wyglądać przyszłość wspólnoty.

W Kościele Anglii od dawna widać wyraźny podział pomiędzy stronnictwem liberalnym, optującym np. za ordynacją kobiet, i konserwatystami, których stanowisko jest bliskie Kościołowi Katolickiemu.

Prymas Anglii Rowan Williams, otwierając synod, wzywał wszystkie stronnictwa do zaniechania sporów i wspólnego działania dla dobra Kościoła, który znalazł się na rozdrożu. Jeśli obecny synod nie zakończy się sukcesem, przyszłość wspólnoty anglikańskiej stanie pod znakiem zapytania.

Arcybiskup Canterbury obawia się realnej groźby rozpadu liczącej ponad 70 milionów wiernych wspólnoty anglikańskiej. Z jednej strony schizmą grozi postawa skrajnie liberalnego Kościoła Episkopalnego USA, z drugiej zaś do Kościoła Katolickiego może odejść znaczna liczba anglikanów z Afryki (ale nie tylko), którzy negatywnie reagują na ordynację kobiet i gejów.

Na poważne problemy, jakie stają przed synodem, zwróciła też uwagę królowa Elżbieta II, która jako najwyższy zwierzchnik Kościoła Anglii przemówiła na otwarcie obrad. 

gaan 

Powrót na górę