MenuKsiążęca para przyjedzie nad Wisłę

  • Napisane przez 
Książę Karol i księżna Kamila po raz pierwszy pojawią się razem w Polsce. Podczas wizyty uroczyście otworzą polsko-żydowski ośrodek w Krakowie.

Brytyjski następca tronu bywał już nad Wisłą kilkakrotnie. Tym razem będzie mu towarzyszyć żona Kamila Parker-Bowles, która do tej pory nie uczestniczyła zbyt często w zagranicznych podróżach męża. O wizycie książęcej pary, którą zaplanowano na koniec kwietnia, poinformował dwór królewski.

Dla księżnej Kornwalii będzie to jedna z niewielu podróży zagranicznych jako członka rodziny królewskiej. Dotychczas Kamila towarzyszyła Karolowi podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2005 roku oraz w podróży do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Indii w marcu 2006 roku.

Ceremonia otwarcia polsko-żydowskiego ośrodka, którą zaplanowano na 29 kwietnia, będzie zwieńczeniem książęcej inicjatywy, która została rozpoczęta w 2002 roku po wizycie Karola w Krakowie. Wtedy to następca tronu po spotkaniu z grupą Żydów, którzy przeżyli II wojnę światową i Holokaust, podjął decyzję o wsparciu polskiej społeczności żydowskiej.

Jego spostrzeżenia przekazano brytyjskiej organizacji World Jewish Relief, która rozpoczęła pracę nad projektem ośrodka. Książe Karol był osobiście zaangażowany w zbiórkę funduszy.

„Jesteśmy zaszczyceni, że para książęca będzie nam towarzyszyć przy tej okazji i jesteśmy im bardzo wdzięczni za wsparcie udzielone World Jewish Relief ” – przyznaje przewodniczący WJR, Nigel Layton.

Polsko-żydowski ośrodek, który rozpoczął już swoją działalność na krakowskim Kazimierzu, jest miejscem spotkań dla tysiąca osób w różnym wieku. Mieści się w nim nie tylko klub seniora, ale też jest chętnie odwiedzany przez żydowskich studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego pracownicy zajmują się organizacją polsko-żydowskich imprez towarzyskich, kulturalno-oświatowych i religijnych.

W lutym tego roku brytyjskie Ministerstwo Edukacji zadecydowało, że przeznaczy 1,5 mln funtów na program „Lekcje w Auschwitz” w ramach, którego co roku nazistowski obóz masowej zagłady w Oświęcimiu odwiedzi 2,5 tysiąca młodych Brytyjczyków. Uczniowie, którzy do tej pory odwiedzili obóz śmierci w Polsce twierdzą, że tego typu doświadczenie dało im nieporównywalnie więcej niż standardowe lekcje historii.

Iwona Kadłuczka – Goniec.com
Powrót na górę