MenuJuż wszystko wiadomo. W nocy rozdano Oskary. Zobacz, kto zgarnął statuetkę

  • Napisane przez  goniec.com
Już wszystko wiadomo. W nocy rozdano Oskary. Zobacz, kto zgarnął statuetkę

Za nami 93. gala rozdania Oscarów. Kto w tym roku zgarnął najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego, przyznawane przez amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej?

Laureatką Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny za "Obiecującą. Młodą. Kobietę" została Emerald Fennell.

W tej kategorii Fennell pokonała Aarona Sorkina ("Proces Siódemki z Chicago"), Lee Isaaca Chunga ("Minari"), Dariusa Mardera i Abrahama Mardera ("Sound of Metal"), a także Willa Bersona i Shakę Kinga ("Judas and the Black Messiah").

Najlepszy film międzynarodowy

 "Na rauszu" Thomasa Vinterberga został uhonorowany Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. Za najlepszy scenariusz adaptowany doceniono Christophera Hamptona i Floriana Zellera ("Ojciec").  "Na rauszu" okazał się lepszy od "Better Days" Kwoka Cheunga Tsanga (Hongkong), "The Man Who Sold His Skin" Kaouther Ben Hanii (Tunezja) i "Collective" Alexandra Nanau (Rumunia). Pokonał również film "Quo Vadis, Aida?" Jasmili Zbanic, zrealizowany w koprodukcji Bośni i Hercegowiny, Austrii, Niemiec, Polski, Francji, Norwegii, Turcji, Rumunii i Holandii. Polską producentką "Quo Vadis, Aida?" jest Ewa Puszczyńska ("Ida", "Zimna wojna"). Za muzykę odpowiada Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Wcześniej statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany odebrali Christopher Hampton i Florian Zeller za "Ojca". To druga w historii nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej dla brytyjskiego dramatopisarza, reżysera i scenarzysty. Poprzednią otrzymał w 1989 r. za scenariusz do filmu "Niebezpieczne związki". 

 Aktor drugoplanowy

 Statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego odebrał Daniel Kaluuya za rolę w "Judas and the Black Messiah". W "Judas and the Black Messiah" Kaluuya zagrał Freda Hamptona, przewodniczącego Partii Czarnych Panter w Illinois. W wyścigu po statuetkę aktor pokonał Lesliego Odoma Jr. ("Pewnej nocy w Miami..."), Paula Raciego ("Sound of Metal"), Sachę Barona Cohena ("Proces Siódemki z Chicago") i Lakeitha Stanfielda ("Judas and the Black Messiah").

 W kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury zwyciężyli Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal i Jamika Wilson, a za najlepsze kostiumy doceniono Ann Roth ("Ma Rainey: Matka bluesa").

 Oscar za reżyserię

 Chloe Zhao została uhonorowana Oscarem za najlepszą reżyserię za "Nomadland".  O Oscara w kategorii najlepszy reżyser - obok Zhao - ubiegali się David Fincher ("Mank"), Thomas Vinterberg ("Na rauszu"), Lee Isaac Chung ("Minari") oraz Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda. Kobieta").

 "Co w duszy gra" Pete'a Doctera został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Najlepszą krótkometrażową animacją okazał się "Jakby coś, kocham was" Michaela Goviera i Willa McCormacka.

 Wcześniej statuetka za najlepszy krótkometrażowy film aktorski powędrowała do "Dwóch nieznajomych" w reż. Travona Free i Martina Desmonda Roe.

 Laureatami Oscara za najlepszy dźwięk zostali Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortes i Phillip Bladh - współtwórcy "Sound of Metal".

Aktorka drugoplanowa

 Yuh-Jung Youn odebrała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w "Minari" Lee Isaaca Chunga. Yuh-Jung Youn wygrała rywalizację z Glenn Close ("Elegia dla bidoków"), Amandą Seyfried ("Mank"), Marią Bakalovą ("Kolejny film o Boracie") oraz Olivią Colman ("Ojciec").

Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej nagrodzili także "Colette" Anthony'ego Giacchino w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny oraz "Czego nauczyła mnie ośmiornica" Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. 

 Oscar za najlepsze zdjęcia nie dla Polaka

 Erik Messerschmidt odebrał Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu "Mank". Statuetki nie otrzymał polski operator Dariusz Wolski ("Nowiny ze świata"). Messerschmidt - oprócz Wolskiego - pokonał Joshuę Jamesa Richardsa ("Nomadland"), Seana Bobbitta ("Judas and the Black Messiah") oraz Phedona Papamichaela ("Proces Siódemki z Chicago").

 Wcześniej nagroda za efekty specjalne trafiła do Andrew Jacksona, Davida Lee, Andrew Lockleya i Scotta Fishera ("Tenet"). Z kolei współtwórcy "Mank" Jan Pascale i Donald Graham Burt zostali laureatami Oscara za najlepszą scenografię.

 Najlepszy film

 "Nomadland" Chloe Zhao został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu. W kategorii najlepszy film "Nomadland" pokonał "Manka" Davida Finchera, "Ojca" Floriana Zellera, "Obiecującą. Młodą. Kobietę" Emerald Fennell, "Sound of Metal" Dariusa Mardera, "Proces Siódemki z Chicago" Aarona Sorkina, "Minari" Lee Isaaca Chunga, a także "Judas and the Black Messiah" Shaki Kinga.

Statuetkę za najlepszy montaż przyznano Mikkelowi E.G. Nielsenowi ("Sound of Metal"). Za najlepszą muzykę oryginalną nagrodzono Atticusa Rossa, Trenta Reznora i Jonathana Batiste ("Co w duszy gra"). Najlepszą piosenką okazała się "Fight for You" w wykonaniu H.E.R. z filmu "Judas and the Black Messiah".

Najlepsza aktorka

Frances McDormand odebrała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Statuetkę przyznano jej za rolę w filmie "Nomadland" Chloe Zhao. To trzeci Oscar w karierze McDormand. Poprzednie otrzymała za role w "Fargo"w 1997 r. i za "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w 2018 r.

Pozostałymi nominowanymi w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa były Vanessa Kirby ("Cząski kobiety"), Carey Mulligan ("Obiecująca. Młoda. Kobieta"), Viola Davis ("Ma Rainey: Matka bluesa") oraz Andra Day ("Billie Holiday").

Najlepszy aktor

Statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego odebrał Anthony Hopkins. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła go za rolę w "Ojcu" Floriana Zellera. Poprzednio Hopkins otrzymał Oscara w 1992 r. za "Milczenie owiec".

Tym razem w wyścigu po Oscary aktor pokonał Chadwicka Bosemana ("Ma Rainey: Matka Bluesa"), Riza Ahmeda ("Sound of Metal"), Stevena Yeuna ("Minari") i Gary'ego Oldmana ("Mank"). 

Tegoroczna gala inna niż wszystkie inne

Oscary 2021 to zdecydowanie wydarzenie, na które czeka cały świat filmowy. Zwykle gala wręczenia nagród odbywała się w lutym, w Dolby Theatre. Ze względu na pandemię zamieniono datę na 25 kwietnia, a nagrody zostaną wręczone na stacji kolejowej Union Station w Los Angeles. 93. ceremonia rozdania Oscarów będzie znacznie różniła się od poprzednich. Co roku na czerwonym dywanie Oscarów, mogliśmy podziwiać nie tylko nominowanych aktorów i twórców kina, ale także masę celebrytów, którzy niekoniecznie kojarzyli się z filmem. W Dolby Theathre zbierała się cała śmietanka Hollywood. 

W tym roku jednak na próżno szukać wielkiego rozmachu, który towarzyszył co roku Oscarom. Pandemia koronawirusa sprawiła, że ceremonia wręczenia nagród była wielokrotnie przekładana. W końcu organizatorzy zdecydowali się zapanować imprezę w wyjątkowych warunkach. Widownia tegorocznej gali była ograniczona do 170 osób. Obowiązkowe były pomiary temperatury. Uczestnicy musieli również wykonać co najmniej trzy testy na COVID-19 w dniach bezpośrednio poprzedzających ceremonię.

Oscary 2021 przejdą na pewno do historii, jako jedna z najmniej spektakularnych uroczystości w historii nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. (Źródło: polsatnews.pl. onet.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę