MenuUSA: Trwa liczenie głosów, choć już wiadomo, kto zostanie prezydentem

  • Napisane przez  goniec.com
USA: Trwa liczenie głosów, choć już wiadomo, kto zostanie prezydentem

Według CNN Joe Biden wygrał wybory w USA. Polityk zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. 

Jak podkeśla polsat news w Stanach Zjednoczonych nadal nie policzono jeszcze wszystkich głosów elektorskich, jednak według stacji CNN obecny wynik Bidena wystarczy, by wkrótce zastąpił Donalda Trumpa w Białym Domu. 

Joe Biden urodził się w 1942 roku w Scranton, w stanie Pensylwania. W 1973 roku pierwszy raz został senatorem i sześciokrotnie uzyskał reelekcję.

W latach 1988 i 2008 starał się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Udało mu się ją zdobyć w 2020 r., gdy pokonał m.in. Kamalę Harris, która zostanie wiceprezydentem USA u jego boku.

Od 2009 do 2017 r. Biden był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, gdy na czele kraju stał Barack Obama. Po odejściu ze stanowiska założył fundację charytatywną, pomagającą w leczeniu nowotworów.

18 grudnia 1972, na kilka tygodni przed zaprzysiężeniem Bidena na pierwszą kadencję senacką, jego żona i dzieci mieli wypadek samochodowy. Nelia, jego małżonka, oraz córka Naomi zginęły, a synowie: trzyletni Beau i dwuletni Robert trafili do szpitala. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę