Menu


Austria zalegalizuje małżeństwa homoseksualne

Austria zalegalizuje małżeństwa homoseksualne shutterstock

Austriacki Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy zabraniające ślubu pomiędzy osobami tej samej płci są przejawem dyskryminacji i nakazał wprowadzenie prawa pozwalającego osobom homoseksualnym na legalizację związków. Nowe prawo zacznie obowiązywać najpóźniej od początku 2019 roku. 

Austria jest kolejnym, 26. już krajem na świecie, który umożliwi swoim obywatelom legalizację małżeństw jednopłciowych. Od 2010 roku austriackie prawo umożliwia parom homoseksualnym zawieranie tzw. zarejestrowanych związków partnerskich. Przepis ten zostanie zachowany, a dodatkowo, zgodnie z wyrokiem Trybunału, z takiego przywileju będą też mogły korzystać pary heteroseksualne.

Punktem zapalnym do zmiany prawa, była sprawa dwóch lesbijek, którym władze Wiednia odmówiły udzielenia ślubu. Kobiety złożyły skargę do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych jest przejawem dyskryminacji, co z kolei jest niezgodne z konstytucją. 

Trybunał zdecydował, że zakaz małżeństw jednopłciowych przestanie obowiązywać z końcem 2018 roku, chyba że rząd zniesie go wcześniej. 

Pierwszym państwem na świecie, który pozwolił za zawieranie małżeństw jednopłciowych była Holandia. W ślad za nią prawo zmieniły Belgia, Kanada i Hiszpania.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę