MenuNa Wyspach Dzień Pamięci, w Polsce Święto Niepodległości

  • Napisane przez  Goniec.com
Na Wyspach Dzień Pamięci, w Polsce Święto Niepodległości Shutterstock

11 listopada to ważna data zarówno dla Brytyjczyków, jak i dla Polaków. Na Wyspach tego dnia obchodzony jest Dzień Pamięci, a w Polsce Święto Niepodległości.

Remembrance Day (Dzień Pamięci) to święto obchodzone m.in. w Wielkiej Brytanii na cześć poległych w wojnach żołnierzy. W ten dzień o godzinie 11 cześć poległym oddawana jest w formie dwóch minut ciszy. Każdy z obywateli, o ile ma sposobność, przystaje na tę chwilę.

Święto upamiętnia podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada (o godzinie 11 nastąpiło zawieszenie broni).

Dzień ten nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów.

Święto Niepodległości corocznie obchodzi się w Polsce dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzona jest 99. rocznica odzyskania niepodległości.

 

Powrót na górę