Menu


Berlusconi zostaje

  • Napisane przez 

Silvio Berlusconi wygrał w Izbie Deputowanych głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla jego rządu. Oznacza to, że kryzys gabinetowy we Włoszech został na pewien czas zażegnany.

Debata nad wnioskiem była bardzo gorąca. Lider opozycyjnej partii Włochy Wartości, Antonio di Pietro, nie zostawił na premierze suchej nitki, zarzucając mu m.in. unikanie wymiaru sprawiedliwości. 

– Uciekający Berlusconi, wstyd nam za pana, kiedy jeździ pan za granicę – mówił Di Pietro. – Precz z tego parlamentu i z tego rządu! – grzmiał lider opozycji.

Sam adresat tych mocnych słów opuścił salę obrad, a za jego przykładem poszli niektórzy politycy rządzącej partii. Powrócili do sali, kiedy Di Pietro skończył przemawiać.

Przy tej okazji partie zebrały wszystkie siły: na głosowanie przybyły nawet trzy deputowane, które wkrótce mają rodzić – jedna z nich, Federica Mogherini z Partii Demokratycznej, na dziś miała przewidziany termin porodu.

Dzisiejsze głosowanie zakończyło się minimalnym zwycięstwem Berlusconiego. Za udzieleniem wotum nieufności zagłosowało 311 deputowanych, a 314 przeciw. 

Wcześniej poparcia udzielił Berlusconiemu Senat, który stosunkiem głosów 162 do 135 przegłosował wotum zaufania dla rządu.

sm 

Powrót na górę