MenuPomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej

  • Napisane przez  Goniec.com
Pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej

Rozmowa z mec. Marzeną Konarzewska, przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego 47. Balu Polskiego oraz skarbnik Balu, Dorotą Sztorc.

2 lutego w londyńskim Hurlingham Club odbędzie się charytatywne i towarzyskie wydarzenie roku, gromadzące polonijną elitę na Wyspach. 47. Bal Polski poświęcony będzie pamięci wielkiego patrioty Stanisławowi Moniuszce w 200. rocznicę urodzin. Okrągłych rocznic mamy ostatnio znacznie więcej, dlaczego więc w tym roku zdecydowano się oddać cześć właśnie Moniuszce?
– Wybór Stanisława Moniuszki jest wynikiem wpływu jego twórczości na rozpowszechnianie polskiej tradycji, wartości a przede wszystkim pielęgnacji polskiego patriotyzmu. 

Bal Polski to wydarzenie absolutnie pierwszorzędne dla elity polonijnej na Wyspach? Chyba tylko koncert niepodległościowy w Royal Albert Hall dorównywał mu rozmachem i klasą.
– Myślę, że było wiele wydarzeń w 2018 roku, które były bardzo dostojne. Między innymi koncert zorganizowany przez Chopin Society w Guildhall. Jego przewodnicząca Lady Cholmondeley jest również w Komitecie Honorowym 47 Balu  Polskiego. 

Takie wydarzenia jak Bal Polski są potrzebne Polonii brytyjskiej?
– Bal Polski jest wydarzeniem kulturalnym, który jednoczy gości, artystów, sponsorów i darczyńców rożnego pochodzenia narodowego, a którym bliskie jest środowisko polskie. Promuje wizerunek polskiej gościnności, szczodrości i otwarcia. 

Jak czytam na Państwa stronie internetowej, Bal w całości organizowany jest przez wolontariuszy: Komitet Organizacyjny 47. Balu Polskiego, zespół tańca ludowego Mazury oraz pomocników wolontariuszy. Na jakim etapie są przygotowania do Balu? Pytam Panią, jako główną organizatorkę.
– Przygotowania dobiegają końca. Finalizujemy listę gości i zapraszamy chętnych do kupienia biletów przed 15 stycznia, żeby nie być rozczarowanym.

Patronat nad 47. Balem Polskim objęli: jego Królewska Wysokość Duke of Kent czy Jego Ekscelencja Ambasador RP prof. Arkady Józef Rzegocki. Wam, organizatorom, trudno było przekonać tak zacne osobistości do firmowania wydarzenia swoim nazwiskiem?
– Jego Królewska Wysokość Duke of Kent jest wielkim przyjacielem Polaków. Mimo wielu obowiązków przyjął nasze zaproszenie. Jego Ekscelencja, prof. Arkady Rzegocki od objęcia obowiązków ambasadora wspiera naszą działalność.

Skład Komitetu Honorowego również robi wrażenie. Princess Renata Sapieha, Lady Rose Cholmondeley, Count and Countess Mycielscy, Baron and Baroness Radvanszky, Lady Blanca Rosenstiel, Mrs Jolanta Rzegocka, Mrs Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Mr and Mrs Jonscher, Mr Dariusz Laska, Dr and Mrs Sawiccy, Mrs Elżbieta Stanhope., pani Irena Delma-Czarnecka i Lady Camille Panufnik. Proszę powiedzieć, jak namówić tak wielkie persony do udziału w przedsięwzięciu?
– Wszyscy członkowie Komitetu to szanowane osoby, które od lat pracują charytatywnie. To Polacy i Brytyjczycy, którym dobro potrzebujących leży na sercu. 

Najbliższy Bal odbędzie się w Hurlingham Club. Dlaczego akurat to miejsce? 
– Odbywały się w nim bale żołnierzy polskich. Bal Polski będzie tam po raz pierwszy. Państwo Stella-Sawiccy, którzy są w Komitecie  Honorowym i są członkami Hurlingham Club, zaprosili mnie do Hurlingham kilka razy. Jest to wyjątkowo piękne miejsce, pełne tradycji. Jak Bal Polski. Obecnie kierownikiem działu jest urocza Polka Anna Faluta. 

W tym roku o muzyczną oprawę zadbają Zespół Mazury, Łukasz Karauda – śpiewak operowy, London Swing Orchestra czy DJ Waldemar Rudnik. Gwarantują oni znakomitą rozrywkę na wysokim poziomie?
– Wystąpi również Katarzyna Medlarska, która na codzień  śpiewa w jednej z włoskich oper. Na pianinie zagra Anna Szalucka. Mamy bardzo znaną angielską orkiestrę składająca się z dziesięciu panów, jak również polskiego DJ-a, który będzie grał polskie szlagiery podczas przerw orkiestry.

Sprawa najważniejsza. Wydarzenie tradycyjnie ma wybitnie charytatywny charakter. W roku ubiegłym na cele dobroczynne udało się zebrać ponad 50 tysięcy funtów. Podczas tegorocznego Balu pozyskiwane będą pieniądze na trzy zasadnicze cele: Dom Dziecka w Przybysławicach na Lubelszczyźnie, Fundację Klub Przyjaciół Misia Wojtka oraz projekt Coram Family & Childcare Trust. Skąd wybór właśnie takich beneficjentów?
– O pomoc dla Domu dziecka poprosiła Pani doktor Beata Szymczyk-Hałas, która od lat z małżonkiem uczestniczy w Balu. Projekt Coram zaproponowała z kolei była przewodnicząca Balu, pani Jolanta Piesakowska Jackson. Jola jest Polką urodzoną w Londynie, która dostrzegła brak materiałów informacyjnych w języku polskim na Wyspach. Jest to kontynuacja Projektu Polonia, w ramach którego współfinansujemy tłumaczenia. Zbiórka na pomnik Misia Wojtka będzie odbywać się po raz drugi. Pomnik ma być odsłonięty w Sopocie we wrześniu tego roku. 

Proszę powiedzieć, w jaki sposób będą zbierane pieniądze. Wiem, że będzie „Balowe Drzewko Szczęścia”, loteria fantowa czy cicha aukcja.
– Będzie żywa aukcja, na której między innymi będzie można wygrać portret pani Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton, słynną suknię sióstr Kruszynskich czy pobyt w Resort & Spa Bryza w Juracie. Dodatkowo, jak co roku będzie „cicha aukcja”, „drzewko szczęścia” i „loteria” na których będzie można wygrać między innymi znaną ceramikę pani Elżbiety Stanhope, pobyt w hotelu Krokus w Zakopanem czy zabieg kosmetyczny u Dr Mercik czy w Medyku.

Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w Balu, a chciałby wesprzeć te znakomite cele, jak może przyłączyć się do grona darczyńców?
– Osoby, które chciałyby wesprzeć bal proszone są o kontakt przez e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ich pomoc jest zawsze mile widziana.

Na obecnym etapie, komu chciałaby Pani najbardziej podziękować?
– Najbardziej chciałabym podziękować tym, którzy przez swoje uczestnictwo w balu wspierają ten szczytny cel i pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej. 

Dziękujemy za rozmowę.

Przed nami 47. Bal Polski

Ta doroczna, charytatywna impreza odbędzie się 2 lutego w londyńskim Hurlingham Club i ma na celu połączenie wspaniałej okazji towarzyskiej ze zbieraniem funduszy na wybrane polskie i anglo-polskie organizacje charytatywne. Głównym tematem będzie 200. rocznica urodzin „Ojca opery polskiej”, Stanisława Moniuszki.

Gdzie odbędzie się Bal:

THE HURLINGHAM CLUB,
RANELAGH GARDENS,
LONDON,
SW6 3PR

Powrót na górę