Menu


Mroczkowska: Podkarpackie, czyli przestrzeń wypoczynku

Mroczkowska: Podkarpackie, czyli przestrzeń wypoczynku

Polakom mieszkającym na co dzień za granicą żyje się coraz lepiej. Co prawda Brexit może, choć wcale nie musi pokrzyżować nam plany to jednak póki co Polonia ma się całkiem dobrze. Przeciętną polską rodzinę żyjącą w Wielkiej Brytanii stać na wakacje w ciepłych krajach, a bywa, że także na wielokrotne wyjazdy do rodziny w Polsce. No właśnie, jeździmy głównie do rodziny i pozałatwiać sprawy u urzędach. A co z turystyką? Czy jeszcze zwiedzamy Polskę? Czy pokazujemy ją naszym dzieciom wychowanym na emigracji?

Sama jestem przykładem polonijnej rodziny, która na wakacje tradycyjnie jedzie do Włoch, czy do Portugalii, zamiast na Mazury, czy w Bieszczady. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Być może kusi gwarantowane słońce i egzotyczne potrawy? Jednak polskie lato bywa  przecież upalne i piękne. Od lat obiecujemy sobie z mężem, że czas najwyższy pokazać dzieciom Polskę, i to nie od strony urzędów i rodziny, ale tę którą sami zwiedzaliśmy przez całe dzieciństwo na przykład podczas wycieczek szkolnych. Nasze dzieci, którym takich atrakcji oszczędzamy wiele tracą. Polska jest przecież piękna i potrafi rzucić na kolana obcokrajowców, a co dopiero Polonię!

Podczas ostatniej wizyty na Podkarpaciu przekonałam się na własne oczy, że region ten ma ogromnie dużo do zaoferowania zarówno całym rodzinom, jak i indywidualnym turystom. Nie bez znaczenia jest też doskonałe połączenie, jakie oferuje nam zaledwie dwugodzinny lot liniami Ryanair z lotniska w Stanstead pod Londynem do Rzeszowa. A stamtąd już po godzinie możemy dotrzeć do Bieszczad, miejsca, w którym relaks jest gwarantowany.

Jednak Bieszczady otoczone nadal dziką przyrodą, co należy doceniać póki jeszcze jest to nie jedyna atrakcja tego regionu. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu coś dla siebie przez cały rok. W regionie czeka aż trzydzieści wyciągów narciarskich, górskie szlaki turystyczne biegnące przez Beskid Niski oraz jeziora, na których możemy uprawiać żeglarstwo. Podkarpackie to najczystszy ekologicznie region w Polsce, bogaty w zdrową, ekologiczną żywność produkowaną regionalnie. Będąc na miejscu warto też spróbować lokalnych win, których w ofercie z roku na rok przybywa.

Bieszczady, które są o wiele niższe od zadeptanych przez turystów Tatr są doskonałe dla rodzin z małymi dziećmi, które dopiero rozpoczynają przygodę z turystyką górską. 

Łącznie w całym regionie istnieje ponad 6 800 kilometrów szlaków rowerowych, a najbardziej znanym jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.  Podkarpackie to także wręcz wymarzone miejsce do turystyki konnej. Konno można wybrać się na kilkugodzinną przejażdżkę lub nawet wielodniowy rajd. W Beskidzie Niskim działają także ośrodki hodowli koni huculskich – pierwotnej, dzikiej rasy, szczególnie przydatnej w kontaktach z dziećmi i początkującymi jeźdźcami. Jezioro Solińskie z kolei, idealne dla żeglarzy i wodniaków bogate jest w mało dostępne od strony lądu tereny i zaciszne zatoczki, co gwarantuje spokojny odpoczynek. 

Będąc na miejscu koniecznie musimy skusić się na regionalne przysmaki, takie jak fuczki, czyli placki smażone z…kapustą kiszoną! 

Oprócz najbardziej znanego zamku w Łańcucie warto zwiedzić lokalne skanseny, w których możemy zapoznać się z pięknem architektury drewnianej zarówno w chatach, jak i cerkwiach i kościołach. Dzieci zapewne zachwycone będą podczas wizyty w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, gdzie możemy spotkać Misia Uszatka, czy Rumcajsa. Również z dziećmi warto wybrać się na zwiedzanie trasą podziemną pod centrum Rzeszowa, którą otworzono zaledwie kilka lat temu. Przechodząc pod kamieniczkami i zaglądając do piwnic dawnych kupców poznajemy historię tego miasta i regionu.

Czy Podkarpackie może być dobrym wyborem dla powracających z emigracji Polaków? Okazuje się, że teren ten jest najchętniej wybieranym regionem przez inwestorów lokujących swoje przedsięwzięcia w makroregionie Polski Wschodniej. Oznacza to stały wzrost miejsc pracy, co gwarantuje rozwój ekonomiczny całego regionu. Podkarpackie cechuje duża koncentracja firm przemysłu lotniczego, bowiem skupia się tam aż 90% jego krajowej produkcji. Ośrodki naukowo-badawcze, rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe, a także sektor informatyczny decydują o gospodarczej sile województwa podkarpackiego. 

Małgorzata Mroczkowska

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę