Menu


Co czwarte dziecko w Wielkiej Brytanii ma próchnicę

Co czwarte dziecko w Wielkiej Brytanii ma próchnicę shutterstock

Problem próchnicy na zębach dotyka co czwarte dziecko, które rozpoczyna edukację szkolną. To przerażające statystyki, twierdzą stomatolodzy. 

Public Health England przygotował wyniki badań, które mówią, że ponad 160 tys. pięciolatków zmaga się z problemem próchnicy na zębach. Mimo że na przestrzeni lat, zmniejszyła się tendencja tej choroby, to wciąż dotyka zbyt wielu dzieci. 

- Owszem poprawiamy sytuację pod tym względem, ale nadal rodzice muszą pamiętać o tym, że zdrowe uzębienie u dzieci jest najważniejsze już od wczesnych lat. Sytuacja, w której dzieci w momencie rozpoczęcia szkoły mają zaawansowaną próchnicę jest niedopuszczalna – mówią autorzy raportu z PHE. 

Często zdarza się, że próchnica jest w tak zaawansowanych stopniu, że konieczne jest usunięcie zęba, co często wiąże się z narkozą i pobytem w szpitalu. 

Stomatolodzy apelują do rodziców, by pilnowali stanu uzębienia swoich pociech, dbali o ich codzienną pielęgnację i systematycznie odwiedzali na kontrolę gabinety stomatologiczne. Choć lekarze zdają sobie również sprawę, że takie problemy z zębami wynikają również z ich pochodzenia i dorobku majątkowego. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę