Menu


Promują polski folklor na targach growych w Londynie

Promują polski folklor na targach growych w Londynie

Polscy studenci III roku na Middlesex University zaprezentowali na targach EGX swoją nową grę.

Projekt gry studentów powstał na pracę zaliczeniową na kierunku Animation&Games. Jest to gra tzw. first person (widok z pierwszej osoby). Autorzy przedstawili w niej polsko-litewski folklor na podstawie VIII wieku. Według autorów, ich gra zatytuowana "Słowo" jest hołdem dla kultury słowiańskich pogan. Wraz z christianizacją Europy większość reliktów związanych z tą kulturą przepało. Przetrwało tylko słowo pisane i mówione. Postanowili te czasy przenieść na wirtualny świat. 

Studenci uważają, że słowiańskie mity i wierzenia są pełne czaru, piękna i unikalności. Chcieli, by wiedza o tamtych czasach wciąż była żywa. Dlatego też wykorzystali ten motyw w swojej pracy zaliczeniowej na studiach. 

- Tam gdzie wiedza historyczna nie była dostępna, posłużyliśmy się kreatywnością. Wioska, początkowo wzorowana na osadzie w Biskupinie, została w pewnym stopniu przedstawiona przez pryzmat folklorowej fantazji - jest pastiszem złożonym z wielu kultur słowiańskich, nie ma konkretnego geograficznego położenia w realności, a życie w niej wygląda jak w VIII wieku n.e., z jednym wyjątkiem - chrystianizacja nigdy tam nie miała miejsca.  W "Słowie" można spotkać zarówno totem Peruna, jak i Babę Jagę, przejść przez rytuał zaplecin jak i wkurzyć sąsiada niszcząc mu garnki. Jest to świat tak samo przyziemny, jak i baśniowy - opowiada Nicole Stańczyk. Niemalże każdy przedmiot w grze jest obficie udekorowany - przede wszystkim tajemniczymi symbolami naszych przodków, którzy czcili naturę i słońce. Dlatego i my zwróciliśmy uwagę na naturę - większość roślinności w "Słowie" jest autentyczną reprezentacją polskiej roślinności z okresu przedwiośnia - dodaje. 

Praca nad projektem trwała dwa miesiące przy współpracy studentów z uniwersytetu Middlesex w Londynie. Zespół tworzy trzech Polaków - Konrada Białowąsa, Szymona Kasperka i Nicole Stańczak oraz Litwin - Arnas Oniunas. 

Polsko-litewska gra pojawiła się także w miniony weekend na targach EGX, gdzie prezentowane są najnowsze produkcje na konsolę oraz komputer. Pojawiają się tam mniejsi wystawcy, którzy dopiero wchodzą na rynek, a także giganty, takie jak XBoX oraz PlayStation. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę